Wypadek w pracy. Wynagrodzenie za l4.

Pytanie z dnia 25 lipca

Dziendobry mam pytanie uznałam urazu palca w wyniku zaklucia się drutem podczas pracy na maszynie.Lezalam w szpitalu ponieważ do organizmu dostała się bakteria i powstała ropowica .Na wypisie ze szpitala napisane jest ze to była rana kłuta. Jestem ponad miesiąc czasu na l4 bo palec był nacinany i się goi. Nie zgłosiłam do przełożonego wypadku bo dwie godziny przed końcem pracy zaczal mi puchnąć jak wychodziłam z pracy to jeszcze było w miarę ale dwie godziny po opuszczeniu miejsca pracy zaczęła puchnąć cała reka. Czy w tym przypadku mogę się chociaż starać o 100% l4?? Dodam że pracuje przez agencje pracy a dana agencja nie ma ubezpieczenia grupowego,i sama prywatnie też nie mam żadnego ubezpieczenia.

Dzień dobry. Zawierając umowę o pracy z agencją, to właśnie ten podmiot, w świetle przepisów prawa, staje się Pani pracodawcą, natomiast podmiot, u którego wykonuje Pani obowiązki jest tzw. pracodawcą użytkownikiem, z którym nie łączy Panią, z dużą dozą prawdopodobieństwa, żadna umowa. To na agencji pracy ciąży odpowiedzialność za powstałe podczas wykonywania pracy szkody. W mojej ocenie, przysługuje Pani prawo do żądania odszkodowania od podmiotu, z którym zawarła Pani umowę, z tytułu wypadku przy pracy. Realizacja tego prawa powinna nastąpić poprzez skierowanie do agencji pracy pisma, w którym szczegółowo opisze Pani sytuację i załączy odpowiednią dokumentację medyczną. Bez znaczenia pozostaje fakt, że agencja nie ma ubezpieczenia grupowego, gdyż odpowiada na podstawie art. 415 k.c. i w razie braku umowy z ubezpieczycielem, sama powinna wypłacić kwotę z tytułu odszkodowania. Pozdrawiam, adwokat Anna Wróbel

Odpowiedź nr 1 z dnia 25 lipca 2022 13:46 Zmodyfikowano dnia: 25 lipca 2022 13:46 Obejrzało: 41 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.