Wycofanie zawiadomienie o popełnionym przestępstwie.

Pytanie z dnia 18 lipca

Czy w przypadku wycofania z prokuratury zawiadomienia o prawdopodobnym popenieniu przestępstwa grożą mi konsekwencje, jezeli tak to jakie?

Dzień dobry, nie ma jako takiej możliwości wycofania zawiadomienia (jest możliwość cofnięcia wniosku o ściganie w przypadku przestępstw wnioskowych, jednak prokurator może nie wyrazić zgody na cofnięcie). Jeśli złożono fałszywe zawiadomienie grozi odpowiedzialność karna. Pozdrawiam, adwokat Alicja Kociemba.

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 lipca 2022 15:29 Zmodyfikowano dnia: 18 lipca 2022 15:29 Obejrzało: 45 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

To zależy. Jeśli okoliczności dotyczące zgłoszonego przestępstwa nie były fałszywe, wówczas żadnych konsekwencji złożenia wniosku o ściganie nie ma. W sytuacje fałszywego oskarżnia grozi odpowiedzialność z art. 234 KK [Fałszywe oskarżenie] Kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Odpowiedź nr 2 z dnia 18 lipca 2022 21:18 Zmodyfikowano dnia: 18 lipca 2022 21:18 Obejrzało: 45 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.