Współwłasność nieruchomości nabytej w spadku.

Pytanie z dnia 20 lutego

Dzień dobry,
Odziedziczyłam po dziadkach 1/8 nieruchomości w 2006 roku. Niestety nie potrafię porozumieć się ze współwłaścicielami. Nie mamy podziału fizycznego , współwłaściciele nie chcą go zrobić. Sami wyznaczyli mi obszar, który jest mój. Jednak dla mnie jest to opcja niekorzystna, już raz usłyszałam, że mam remontować, a i tak mi zabiorą. W związku z tym nie będę "topić" pieniędzy w coś co nie jest formalnie moje.
Chciałam się z nimi porozumieć z opcją wykupu, to zaproponowali mi kwotę tak śmieszną, że aż szkoda słów. Czy mogę sprzedać udziały osobie trzeciej np. skupowi nieruchomości bez zgody współwłaścicieli ?
Dla mnie jest to patowa sytuacja, ponieważ nie mogę korzystać z nieruchomości ani sprzedać, a jej stan z roku na rok marnieje. Dodam, że współwłaściciele swoją część użytkują sporadycznie. Nikt nie mieszka tam na stałe, nie mają meldunku. Proszę o pomoc jak można wybrnąć z sytuacji.

Dzień dobry, może Pani albo sprzedać udział w spadku, albo złożyć wniosek o dział spadku. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 lutego 2024 14:51 Zmodyfikowano dnia: 20 lutego 2024 14:51 Obejrzało: 51 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Może Pan sprzedać swój udział w spadku (w którego skład wchodzi udział w nieruchomości) bez zgody pozostałych współwłaścicieli. 2. Lepszym rozwiązaniem jest natomiast wniosek o dział spadku. We wniosku tym może się Pan m.in. domagać spłaty swojego udziału po cenach rynkowych. Na marginesie należy tutaj dodać, że to co zrobili współwłaściciele tzn. wydzielili Panu część nieruchomości do używania - nie ma żadnej mocy prawnej. Należy się Panu udział w całym majątku w spadku i Pana spłata będzie dokonana przed sądem na podstawie wyceny całej nieruchomości (a nie jej wybranego kawałka). 3. Zapraszam do kontaktu jeżeli potrzebuje Pan pomocy przy prowadzeniu sprawy. Zajmuję się sprawami tego typu na terenie całego kraju. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 lutego 2024 18:43 Zmodyfikowano dnia: 20 lutego 2024 18:43 Obejrzało: 48 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.