Wpływ umowy sprzedaży nieruchomości na bieg zasiedzenia współwłaściciela.

Pytanie z dnia 14 lipca

Dzień dobry,
Ja , mój syn i mój szwagier jesteśmy spadkobiercami/ właścicielami działki na której mieszka wyżej wymieniony szwagier. ( Ja i mój syn mieszkamy w innym mieście). Szwagier chciał zatrzymać tę nieruchomość tylko dla siebie przez zasiedzenie.
Wspólnie w zeszłym roku podpisaliśmy w biurze nieruchomości umowę o sprzedaż tej działki, po czym szwagier zerwał tę umowę. Czy samo podpisanie takiej umowy przez naszą trójkę przerwał bieg zasiedzenia?

Dzień dobry, do udzielenia rzetelnej porady niezbędne jest przeanalizowanie podpisanej umowy oraz ustalenie w jaki sposób szwagier miał ją „zerwać”. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 lipca 2026 17:03 Zmodyfikowano dnia: 14 lipca 2026 17:03 Obejrzało: 25 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Wspólne podpisanie umowy z biurem nieruchomości w celu sprzedaży działki przez wszystkich współwłaścicieli, w tym przez szwagra, przerywa bieg zasiedzenia, a zarazem wprost uniemożliwia jego stwierdzenie w sądzie. Zgodnie z art. 175 w związku z art. 123 § 1 pkt 2 Kodeksu cywilnego, bieg zasiedzenia ulega przerwaniu m.in. poprzez uznanie prawa własności przez osobę, która nieruchomość faktycznie posiada. Przystępując do umowy pośrednictwa sprzedaży wspólnie z Panią i synem, szwagier dokonał tzw. uznania niewłaściwego Państwa praw do nieruchomości, jednoznacznie manifestując, że nie traktuje siebie jako jedynego, wyłącznego właściciela całej działki. Wyraził tym samym pełną świadomość, że do rozporządzenia rzeczą niezbędna jest zgoda i współdziałanie pozostałych współwłaścicieli. Późniejsze zerwanie lub wycofanie się z tej umowy nie niweluje zaistniałego skutku prawnego w postaci udokumentowanego przerwania biegu terminu. 2. Ponadto fakt ten stanowi dowód w sądzie, który obala wymaganą przy zasiedzeniu przesłankę posiadania samoistnego, czyli władania rzeczą z intencją pominięcia pozostałych właścicieli. Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że zasiedzenie udziału innego współwłaściciela wymaga udowodnienia, iż posiadacz wyraźnie rozszerzył zakres swojego władztwa z jawnym wykluczeniem pozostałych uprawnionych. Wspólne zgłoszenie działki do sprzedaży na rynku nieruchomości jest tego zaprzeczeniem, co czyni ewentualne roszczenia i wnioski szwagra o zasiedzenie bezpodstawnymi. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 14 lipca 2026 18:45 Zmodyfikowano dnia: 14 lipca 2026 18:45 Obejrzało: 24 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.