Wniosek o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym małżonków.

Pytanie z dnia 07 lutego

Dobry wieczór.

Czy żona, jedyna spadkobierczyni testamentowa swojego męża, może wystąpić do sądu z wnioskiem o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym małżonków?

Małżonkowie mieli w majątku wspólnym dom i mieszkanie, z tym, że mieszkanie wniosła do małżeństwa żona i było ono darowizną jedynie dla niej. Dom natomiast pochodził z poprzedniego małżeństwa męża z inną kobietą, z którą miał on dzieci.
Mieszkanie w trakcie małżeństwa (drugiego) zostało wykupione na pełną własność i współwłaścicielem stał się również mąż. Jednak wykup nastąpił też z pieniędzy wyłącznie małżonki, otrzymanych w formie darowizny.
Chodzi o to, aby w razie żądania zachowku przez dzieci i wnuki z poprzedniego małżeństwa, które nie utrzymywały kontaktów z ojcem i dziadkiem, otrzymali tylko część z tego co ich rodzice (mąż i inna kobieta) zgromadzili. Tak by było sprawiedliwie.

Z art. 43 kodeksu rodzinnego wynika, że z takim żądaniem mogą wystąpić spadkobiercy jeżeli wcześniej było wytoczone powództwo.
Warunek taki nie jest postawiony małżonkowi.

Pozdrawiam
Krystyna

Dzień dobry, myli Pani żądanie ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym z żądaniem rozliczenia nakładów i wydatków z majami osobistego na majątek wspólny. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 lutego 2024 10:51 Zmodyfikowano dnia: 8 lutego 2024 10:51 Obejrzało: 29 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

SŁUŻĘ POMOCĄ ODPŁATNIE Andrzej Kampa radca prawnz TEL. 606224664

Odpowiedź nr 2 z dnia 9 lutego 2024 10:25 Zmodyfikowano dnia: 9 lutego 2024 10:25 Obejrzało: 24 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.