Wniosek o upadłość konsumencką.

Pytanie z dnia 22 lipca 2022

Mam pytanie, czy składając wniosek do sądu o upadłość konsumencką należy zgłosić wszystkie zadłużenia? Co się stanie jak zapomni się o jakimś zadłużeniu? Czy jak sąd uzna upadłość to wtedy anulowane są długi tylko zgłoszone czy też te, których się nie zgłosiło? Czy w trakcie sprawy lub po można jeszcze zgłosić jakiś dług?

Dzień dobry Pani/Panu, Składając wniosek o upadłość konsumencką powinien zawierać wykaz wszystkich wierzycieli. Jeżeli okaże się, że wniosek nie zawiera wszystkich wierzycieli, to należy niezwłocznie uzupełnić wniosek składając odpowiednie pismo do Sądu. Pozdrawiam, adwokat Agnieszka Kwapień, tel.: +48 728 382 525, www.adwokat-katowice.com.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 lipca 2022 15:40 Zmodyfikowano dnia: 22 lipca 2022 15:40 Obejrzało: 126 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam. 1) tak, należy zgłosić wszystkie zadłużenia, które się posiada; 2) jak się zapomni o jakimś zadłużeniu, to trudno; często to się zdarza, ale syndyk potrafi ustalić wszystkich wierzycieli, nawet tych niewskazanych z powodu braku dokumentów, zapomnienia, etc.; postanowienie o ogłoszeniu upadłości jest ogłaszane w monitorze sądowym i gospodarczym oraz na stronie WWW sądu prowadzącego sprawę oraz w ogólnopolskiej gazecie; 3) upadłość składa się z dwóch części; pierwsza - ogłoszenie upadłości, druga - postępowanie przed syndykiem; gdy syndyk zakończy sprawę, to składa wniosek o podział sumy uzyskanej w sprawie (z masy upadłości) oraz ustalenie planu spłaty; gdy nie ma majątku - najniższa krajowa, brak majątku upadłego - tylko wniosek o ustalenie planu spłaty; w odpowiedzi upadły ma prawo zgłosić wniosek o całkowite lub częściowe umorzenie długów z uwagi na swoją bardzo ciężką sytuację majątkową; zazwyczaj jest tak, że sądy ustalają plan spłaty na okres 3 lat (maksymalnie na 7, ale to wtedy, gdy upadły w jakieś części doprowadził do swej niewypłacalności - upadłości; ustala, ile procentowo ma objąć plan spłaty z całej sumy wszystkich zgłoszonych wierzytelności; nigdy to nie jest 100%; wszystko zależy od możliwości płatniczych upadłego; reszta - w razie wykonania planu spłaty - ulega umorzeniu; 4) te długi, których się nie zgłosiło z powodu zapomnienia o nich, braku dokumentów, etc., a które nie są też objęte upadłości, umarzają się i nie mogą być już dochodzone po zakończeniu plany spłaty i umorzeniu pozostałej części długów zgłoszonych w upadłości; warunek - taki skutek odnosi się wyłącznie do długów powstałych przed ogłoszeniem upadłości; 5) nie można po, no bo jeżeli sprawa jest zakończona, to nie ma takiej opcji, jak zresztą w każdej sprawie sądowej prawomocnie zakończonej, prawda; natomiast w toku sprawy można zgłaszać kolejne wierzytelności, ale muszą one powstać przed ogłoszeniem upadłości - przed wydaniem takiego postanowienia.

Odpowiedź nr 2 z dnia 23 lipca 2022 17:33 Zmodyfikowano dnia: 23 lipca 2022 17:33 Obejrzało: 112 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.