Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Pytanie z dnia 04 listopada 2019

Witam. Moja mama ma dług wobec jakiegoś banku i nie płaci za mieszkanie komunalne. Z tego powodu komornik prowadzi egzekucję z jej emerytury jak i z mojej pensji ponieważ mieszkałam tam od urodzenia i dopiero nie dawno się wymeldowalam . Mama jednak nie płaci na bieżąco czynszu, więc dług rośnie. Jest bardzo schorowana i ma 70 lat. Wydaje mi się, że jedynym wyjściem dla niej byłoby ogłoszenie upadłość. Czy byłaby na to szansa? Czy wtedy zostalo by umorzone wszystko łącznie z długiem za gminę? Proszę o odpowiedź.

Bez dokładnej analizy sytuacji majątkowej mamy nie jest możliwa jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Po pierwsze należy ustalić, czy są spełnione warunki do uznania, że mama jest osobą niewypłacalną. Należy porównać jej majątek i dochody z istniejącym zadłużeniem. Należy również odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną tego stanu rzeczy. Co do zasady stan nie mógł powstać w wyniku umyślnego działania albo rażącego niedbalstwa. Wniosek o ogłoszenie upadłości składa się na formularzu do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Wniosek podlega opłacie 30,- złotych. W wyniku tego postępowania sąd może umorzyć całość długów albo część z nich, resztą rozkładając na raty. Na chwilę obecną raty mogą zostać określone na czas do 3 lat. Istnieje ryzyko eksmisji mamy z mieszkania.

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 listopada 2019 10:37 Zmodyfikowano dnia: 11 listopada 2019 10:37 Obejrzało: 100 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.