Właściciel chce usunąć lokatora bez umowy – groźby wyrzucenia rzeczy i wymuszenia wyprowadzki.

Pytanie z dnia 22 czerwca

Mieszkam od 4 lat w domu sąsiada mojej mamy nie mieliśmy umowy najmu on w kwietniu powiedział idąc na górę w złości nie typowo do mnie że do końca czerwca mam się wyprowadzić i potem powiedział to mojej mamusie ale temat ucichł ale teraz od 3 tygodni jego żona i syn na mnie naciskają nawet porobili zdjęcia że jest bałagan na podwórku ale stwierdzałam że zrobię to dopiero jak będę się wyprowadzać i żona napisała że chce w środę klucze jeśli niecyp rozjebie drzwi i wyrzuci wszystko on dziś tu przyjechał kosić trawę i rozwalił mi warzywa w oponie oraz drabinkę od basenu nie mam gdzie iść i potrzebuje czasu najlepiej do końca sierpnia co robić

Dzień dobry. 1. Nawet przy braku pisemnej umowy, czteroletnie zamieszkiwanie w nieruchomości za zgodą właściciela rodzi stosunek prawny (ustną umowę użyczenia lub najmu). Daje to Pani status posiadacza zależnego, który podlega pełnej ochronie prawnej. Zgodnie z art. 342 Kodeksu cywilnego, samowolne naruszenie posiadania jest bezwzględnie zakazane. Właściciel nie ma prawa dokonać samodzielnej, siłowej eksmisji, wymieniać zamków, rozbijać drzwi ani wyrzucać rzeczy lokatora. Legalne opróżnienie lokalu może nastąpić wyłącznie na podstawie prawomocnego wyroku sądu o eksmisję, realizowanego przez komornika sądowego. Zapowiedź zniszczenia drzwi i wyrzucenia mienia stanowi przestępstwo zmuszania do określonego zachowania (art. 191 Kodeksu karnego), a faktyczne wtargnięcie do domu wyczerpuje znamiona przestępstwa naruszenia miru domowego (art. 193 k.k.). Z kolei dotychczasowe zniszczenie drabinki basenowej i upraw kwalifikuje się jako uszkodzenie mienia (art. 288 k.k. lub art. 124 Kodeksu wykroczeń, w zależności od wartości strat). 2. W obecnej sytuacji nie powinna Pani wydawać kluczy w środę. Należy niezwłocznie udokumentować fotograficznie powstałe już zniszczenia na podwórku oraz zabezpieczyć treść wiadomości SMS z groźbami. Do żony właściciela oraz samego właściciela należy wysłać jednoznaczną, formalną wiadomość tekstową z oświadczeniem, że lokal znajduje się w Pani legalnym posiadaniu, a każda próba siłowego wejścia, wymiany zamków czy wyrzucenia rzeczy zostanie natychmiast zgłoszona na Policję jako przestępstwo. Policja wezwana na miejsce w trakcie próby siłowego przejęcia domu ma obowiązek podjąć interwencję i uniemożliwić właścicielom bezprawne działania, chroniąc dotychczasowy stan posiadania. Warto jest także zawczasu udać się na komisariat Policji i poinformować funkcjonariuszy o okolicznościach sprawy. 3. Można w tej sytuacji rozważyć przedstawienie właścicielom pisemnej propozycji ugodowej. W piśmie można zadeklarować dobrowolne opuszczenie i całkowite uprzątnięcie nieruchomości do dnia 31 sierpnia 2026 roku pod warunkiem zaniechania dalszych naruszeń i nękania. Dla właściciela jest to rozwiązanie korzystniejsze niż legalna droga sądowa, która wraz z procedurą komorniczą i okresem ochronnym potrwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Jeśli ugoda zostanie odrzucona, a właściciel zrealizuje groźby, przysługiwać Pani będzie także powództwo o przywrócenie naruszonego posiadania (art. 344 k.c.), w którym sąd w trybie pilnym nakaże przywrócenie lokatorowi dostępu do nieruchomości, bez badania, kto jest jej właścicielem. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 24 czerwca 2026 13:08 Zmodyfikowano dnia: 24 czerwca 2026 13:08 Obejrzało: 7 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.