Władza rodzicielska.

Pytanie z dnia 04 maja

Dzień dobry ,
Wychowuje syna 5letniego. ojciec dziecka ma zasądzone kontakty bieżące każda środa 2h i co drugi weekend i kontakty wakacyjne 1-15 lipca i 1-15 sierpnia. Ojciec ma pełne prawa rodzicielskie i na każde kontakty ma wydawany dowód osobisty dziecka. Ojciec chce zabrać dziecko na wakacje do Chorwacji- uważa,że ja matka nie muszę się zgadzać bo on w czasie swoich wakacji może robić co chce czy ma rację ? Czy można poruszać się po strefie UE bez zgody drugiego rodzica ?
Proszę o szybką odpowiedź.
Patrycja

Dzień dobry, zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 6 marca 1985 r., wydanym w sprawie o sygn. akt III CRN 19/85: „Wyjazd dziecka za granicę w celu spędzenia tam wakacji, jako należący do istotnych spraw dziecka wymaga zgody obojga rodziców, wykonujących władzę rodzicielską, a w braku takiej zgody orzeczenia sądu opiekuńczego”. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 maja 2022 08:43 Zmodyfikowano dnia: 5 maja 2022 08:43 Obejrzało: 66 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry. Pytanie to nie należy do tych, na które można udzielić pewnej i jednoznacznej odpowiedzi. Co do zasady sądy uznają, że wakacyjny wyjazd za granicę wymaga zgody obojga rodziców - nawet w czasie, gdy jedno z rodziców ma ustalone prawo do kontaktu. Jeżeli w orzeczeniu ustalającym kontakty jest mowa, o tym, że dziecko może wyjechać za granicę w okresie wakacyjnym w czasie, gdy ustalone są kontakty z ojcem - wówczas nie jest potrzebna zgoda matki. W przypadku braku takiego zastrzeżenia, skłaniałabym się raczej do tego, że taka zgoda jest wymagana. Proszę pamiętać, że dla dobra dziecka najlepsze byłoby wypracowanie kompromisu (być może wyjazd wakacyjny do Chorwacji, ale nie na 14 dni, a na 8 ?) Gdyby, z jakiś przyczyn, nie doszło do wypracowania porozumienia, wskazuję, że ojciec dziecka może wówczas wystąpić do sądu rodzinnego o udzielenie zgody na wyjazd (taka zgoda zastąpi zgodę Pani), a z Pani strony argumentem będzie, że zagraniczny wyjazd bez zgody drugiego rodzica może być rozpatrywany pod kątem przestępstwa z art. 211 kodeksu karnego. Pozdrawiam, adwokat Anna Wróbel, wzadwokaci.pl, telefon: 534 399 406 .

Odpowiedź nr 2 z dnia 5 maja 2022 09:06 Zmodyfikowano dnia: 5 maja 2022 09:06 Obejrzało: 66 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.