Pytanie z dnia 18 września 2016

Witam.
Zapusalem sie do szkoly Akupunktury czesne 3500 kwartalnie.
Co dwa tygodnie zajecia na ktore jezdzilem z Lodzi do Bydgoszczy.
Niestety z braku mozliwisci oplacenia dalszej nauki bylem zmuszony zrezygnowac w drugim semestrze. Pojechamem do szkoly na zjazd by poinformowac okazalo sie ze musze zrobic to pisemnie.
W regulaminie szkoly istnieje zapis ze dyrektor moze umozyc czesne za szkole ale to chyba juz zalezy od jego nastroju.
Ja napisalem pismo z prosba o umozenie czesnego za drugi kwartal,ze nie bede mogl juz uczeszczac do szkoly. Odpowiedz oczywiscie negatywana. Teraz dostalem wezwanie do zaplaty z sadu w Lublinie z mozliwioscia wniesienia sprzeciwu. Oczywiscie ze nie powinienem placic takiej sumy, jesli juz to moglbym pokryc koszt tego jednego zjazdu. Ale kapletnie nie wiem jak rozwiazac te sytuacje.
Prosze o porade i wskazowki moze jest jakies wyjscie.

Należy wnieść sprzeciw od takiego nakazu zapłaty. Ma Pan na to 14 dni od daty jego doręczenia. W sprzeciwie musi Pan podać argumenty, dlaczego nie powinien zapłacić Pan tak wysokiej kwoty i podać dowody na na ich poparcie.

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 września 2016 16:35 Obejrzało: 305 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, w pierwszej kolejności proszę złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego przez Sąd Rejonowy w Lublinie. Termin do wniesienia sprzeciwu wynosi dwa tygodnie od dnia doręczenia nakazu zapłaty. Umowa pomiędzy uczelnią a studentem jest umową o świadczenie usług i stosuje się do niej odpowiednio przepisy o zleceniu (art. 750 Kodeksu cywilnego). Kwestię świadczeń stron na wypadek wypowiedzenia odpłatnej umowy przez dającego zlecenie reguluje przepis art. 746 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę. Jeżeli dający zlecenie wypowie umowę z ważnych powodów przyjmującemu zlecenie nie przysługuje prawo do odszkodowania. W związku z powyższym nałożony przez uczelnię obowiązek dopłaty do pełnej umówionej wysokości – bez względu na okoliczności jest sprzeczny z regulacją kodeksową. Do ważnych powodów wypowiedzenia należą przyczyny niezawinione i niezależne od studenta, takie jak np. choroba, losowa zmiana sytuacji życiowej, nagły wyjazd służbowy, czy też nawet brak – w sensie obiektywnej oceny – satysfakcji z jakości usług uczelni. Tego rodzaju przyczyny winny zwalniać studenta od odpowiedzialności odszkodowawczej wobec uczelni. Wobec powyższego powinien Pan pokryć część opłat odpowiadającą świadczeniu usług edukacyjnych do momentu wypowiedzenia, tj. koszty zjazdu, na którym był Pan obecny. Warto również wspomnieć, iż stosowane przez uczelnie postanowienia umowne jak: „Przedstawiona na piśmie rezygnacja za studiów w trakcie semestru nie jest podstawą do zwrotu żądanej części czesnego”, czy „Rezygnacja ze studiów w trakcie semestru nie zwalnia z obowiązku uiszczenia należnych opłat do końca semestru przez osoby, którym udzielono zgody opłaty w ramach miesięcznych” zostały uznane za niedozwolone klauzule umowne.

Odpowiedź nr 2 z dnia 19 września 2016 21:47 Obejrzało: 304 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.