Pytanie z dnia 13 lutego 2017

Witam, sprawa dotyczy długu alimentacyjnego. Na dzień dzisiejszy nie mam bieżących alimentów, pozostał jedynie dług( fundusz alimentacyjny, Zus-alimenty i względem synów). Czy pomimo tego zajęciu powinno podlegać 60% wynagrodzenia? Czy możliwe by zajęcie gwarantowało najniższą krajową, która pozwoli mi jakoś przeżyć. Jak to prawnie wygląda? Proszę o pomoc w tej sprawie.

Witam Pana, w przypadku alimentów pracodawca może potrącić maksymalnie 60% wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenie i podatku, czyli tak naprawdę 60% wynagrodzenia netto. Bez znaczenia pozostaje fakt, w jakiej wysokości pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Zatem nawet, jeżeli dłużnik pobiera wynagrodzenie minimalne, to i tak 60% zostanie potrącone. Jednocześnie pamiętać należy, że w sytuacji, gdy pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty potrącenia ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Gwarancja minimalnej płacy krajowej nie dotyczy dłużników alimentacyjnych, pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 lutego 2017 08:38:20 Obejrzało: 70 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.