Pytanie z dnia 27 listopada 2016

Witam, spodziewam się dziecka. Ojciec nie chce go uznać. Postanowił zrobić badania DNA na właśną rękę po jego urodzeniu i chce je dopiero wtedy sam uznać poza sądem. Pewnie byłoby to dopiero po terminie 14 dni na zgłoszenie w urzędzie. Nie jesteśmy razem i nie byliśmy małżeństwem. Co w takiej sytuacji skoro w ciąży wogóle nie interesował się dzieckiem i nie dokładał do wyprawki. Jakie kroki moge podjąć i czy brak zainteresowania może być podstawą do odebrania mu praw rodzicielskich? Słyszałam że sądy nie uznają badań robionych we własnym zakresie.

Dzień dobry, jeśli jest Pani w stanie uwiarygodnić ojcostwo ojca dziecka, może już teraz (na podstawie przepisu art. 142 KRiO) wystąpić o koszty utrzymania Pani przez 3 miesiące w okresie porodu oraz koszty utrzymania dziecka w okresie 3 miesięcy po urodzeniu. Po urodzeniu dziecka będzie Pani mogła dochodzić ustalenia ojcostwa czy też alimentów. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 27 listopada 2016 23:02:58 Zmodyfikowano dnia: 28 listopada 2016 09:15:32 Obejrzało: 54 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Jeżeli ojciec biologiczny nie uzna dziecka (również po "prywatnych" badaniach DNA) może Pani wystąpić do sądu z pozwem o stwierdzenie ojcostwa. W tym pozwie może Pani żądać także alimentów, zwrotu kosztów Pani utrzymania za 3 miesiące w okresie porodu oraz o zwrot Pani wydatków związanych z ciążą. Może Pani wnosić o to, aby sąd ustalił, że ojcu nie przysługuje władza rodzicielska.

Odpowiedź nr 2 z dnia 28 listopada 2016 09:09:28 Obejrzało: 48 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.