Pytanie z dnia 21 sierpnia 2018

Witam serdecznie. Z Babcią mam umowę, że póki Ona żyje pomagam Jej finansowo wysyłając co miesiąc po 1 tyś. zł, w zamian mam po Jej śmierci mam otrzymać dom, ale pod warunkiem, że do śmierci będzie mógł mieszkać tam Jej Syn, mój Wujek, ewentualnie, że zapewnie Mu, za Jego zgodą, inne miejsce zamieszkania.
Babcia jest coraz starsza, a umowa między nami jest umową ustną. Czy możemy spisać na kartce papieru testament i iść z nim do notariusza? Jak najlepiej, najtaniej i najszybciej załatwić tą sprawę? Dziękuję.

Dzień dobry, pojęcia "najlepiej" i "najtaniej" się w tym przypadku wykluczają. Jeśli zależy Pany/i na należytym zabezpieczeniu własnych interesów, to należy to zrobić porządnie, aby się nie okazało, że Wasze uzgodnienia będą nieważne, czy też że po śmierci babci będzie Pan/i musiał/a zapłacić zachowek. Możliwych rozwiązań jest kilka, ale nie sposób ich opisać w 2 czy 3 zdaniach. W razie zainteresowania szczegółową poradą w tym zakresie, proszę o kontakt mailowy bezpośrednio pod adresem: adwokat@kancelariaulewicz.pl Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 sierpnia 2018 14:36 Zmodyfikowano dnia: 21 sierpnia 2018 14:36 Obejrzało: 206 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie, babcia może spisać testament jednakże będzie on wywoływał określone skutki w chwilą śmierci babci. Testament nie musi być spisany przez notariusza, może być to testament tzw. własnoręczny jednakże musi zostać w całości napisany przez babcię pismem ręcznym, podpisany i opatrzony datą. Proponuję rozważanie zawarcia tzw. umowy dożywocia. Umowa o dożywocie jest rodzajem umowy cywilnoprawnej uregulowanej w art. 908-916 Kodeksu cywilnego. W umowie dożywocia właściciel nieruchomości zobowiązuje się przenieść jej własność na nabywcę. Nabywca w zamian za to zobowiązuje się zapewnić zbywcy lub bliskiej mu osobie dożywotnie utrzymanie. W razie pytań zapraszam do kontaktu 600 365 228. Igor Klimkowski.

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 sierpnia 2018 14:47 Zmodyfikowano dnia: 21 sierpnia 2018 14:47 Obejrzało: 204 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.