Pytanie z dnia 03 sierpnia 2018

Witam .Rozpoczelam dzialalnosc gospodarcza 2 miesiace temu pod czyims szyldem. Dopiero wczoraj zostala mi dostarczona umowa ,ktora rozni sie calkowicie od tego co bylo zapewniane zanim otwozylam dzialalnosc. W zwiazku z czym mam pytanie czy moge zrezygnowac ze wspolpracy z ta firma (jest to klub fitness) bez jakich kolwiek konsekwecji -oczywiscie umowy nie podpisalam. Pytanie kolejne to czy jezeli w umowie jest punkt o Obowiazku zachowania tajemnicy czy pomimo ze jej nie podpisalam tez mnie on obowiazuje . Czy tresc tej umowy moge przedstawic osobie drugiej.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry, jeżeli nie podpisała Pani umowy, to teoretycznie nie obowiązują jej zapisy. Jednocześnie, jeżeli działalność została już faktycznie rozpoczęta na warunkach z umowy (np. z wykorzystaniem konw-how, znaków towarowych, etc.), to mogło dojść do zwarcia umowy poprzez fakty dokonane (poprzez przystąpienie przez strony do jej wykonania). W takiej sytuacji umowa i jej zapisy w niektórych częściach lub w całości mogą być wiążące, przy czym wiążąca powinna być umowa dostarczona wcześniej, a nie później. W trybie tzw. oferty zmieniającej powinna Pani podpisać i odesłać niezwłocznie umowę w wersji pierwotnej, dodatkowo wskazując, że nie akceptuje Pani warunków nowej umowy. Jednocześnie, ostrzegam przy tym, że korzystanie bez umowy np. z cudzych znaków towarowych może wiązać się z koniecznością zapłaty odszkodowania. Z poważaniem, r.pr. Marcin Majcherczyk

Odpowiedź nr 1 z dnia 3 sierpnia 2018 16:14 Zmodyfikowano dnia: 3 sierpnia 2018 16:14 Obejrzało: 275 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie. W pierwszej kolejności pragnę wskazać, iż pomimo nie zawarcia umowy pisemnej to umowa ustna świadczenia usług pomiędzy Panem a drugą stroną została zawarta w sposób dorozumiany. Zakładam, iż nie został określony okres przez jaki ma Pan pracować, więc umowę należy zakwalifikować jako zawartą na czas nieoznaczony. Umowę taką jak w zasadzie każdą umowę zawartą na czas nieokreślony można wypowiedzieć. Przepisy wymagają aby wypowiedzenie nastąpiło w odpowiednim terminie. Jeżeli zrezygnuje Pan ze współpracy informując o tym drugą stronę i informując, iż stanie się to w krótkim okresie czasu (kilku dni) nie widzę za bardzo możliwości aby druga strona mogła od Pana dochodzić roszczeń. Teoretycznie gdyby zakończył Pan współpracę nagle i bez zapowiedzi można druga strona jakieś roszczenia mogła do Pana mieć. Co do klauzuli o obowiązku zachowania tajemnicy to dopóki Pan umowy nie podpisał to sama klauzula nie obowiązuje i może Pan treść umowy bez konsekwencji ujawnić innej osobie.

Odpowiedź nr 2 z dnia 4 sierpnia 2018 18:58 Zmodyfikowano dnia: 4 sierpnia 2018 18:58 Obejrzało: 273 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.