Pytanie z dnia 22 lutego 2018

Witam podpisałem w roku 2017 umowę deweloperska w formie aktu notarialnego i cała suma była zapłacona w tamtym roku z moich środków. Akt przeniesienia własności ma nastąpić we wrześniu tego roku. Czy mieszkanie będzie należeć do mojego majatku osobistego z racji tego że w lipcu biorę ślub. Z tego co się zorientowałem to muszę powiedzieć notariuszowi żeby taki wpis dokonał że nabyłem mieszkanie będąc stanu wolnego i jest majątkiem osobistym? . Wolę się upewnić dlatego kieruje takie pytanie.

Dzień dobry, tak, dla bezpieczeństwa taki wpis powinien zostać zamieszczony w umowie. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 lutego 2018 13:41 Zmodyfikowano dnia: 22 lutego 2018 13:41 Obejrzało: 167 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie, zgodnie z orzecznictwem istnieje domniemanie faktyczne, że przedmioty nabyte w trakcie wspólności małżeńskiej (czyli po ślubie) przez jednego z małżonków, zostały nabyte do małżeńskiej wspólności majątkowej. Nabycie rzeczy z majątku odrębnego (np. zgromadzonej przed ślubem gotówki) musi wynikać nie tylko z oświadczenia dokonującego transakcji małżonka, ale także z całokształtu okoliczności tego nabycia (tak np. postanowienie Sądu Najwyższego o sygn. IV CKN 1721/00). Dlatego musi się Pan liczyć z faktem, że na wypadek rozwodu i podziału majątku wspólnego będzie musiał Pan udowodnić, że nabył Pan mieszkanie ze środków własnych do majątku osobistego. Niejednokrotnie po wielu latach trwania małżeństwa może to nastręczyć trudności, dlatego warto przemyśleć inne rozwiązania tej sytuacji: a) przeniesienie własności mieszkania przed ślubem - należy wynegocjować takie warunki z deweloperem i umówić się wcześniej do notariusza niż było to planowane; lub b) zawarcie umowy majątkowej małżeńską (tzw. intercyzy) przed przeniesieniem na Pana własności mieszkania.

Odpowiedź nr 2 z dnia 26 lutego 2018 13:52 Zmodyfikowano dnia: 26 lutego 2018 13:52 Obejrzało: 158 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.