Pytanie z dnia 16 lutego

Witam. Podjełam prace w ramach prac interwencyjnych z UP. Dowiedzialam sie ze jestem w ciazy. Czy przysluguja mi z tego tytulu swiadczenia chorobowe i macierzynskie i czy te swiadczenia wygasaja wraz z zakonczeniem umowy z UP czy moga zostac przedłużone?

Witam Panią, zatrudnienie przez pracodawcę w ramach prac interwencyjnych następuje zawsze na podstawie umowy o pracę. Osoba przyjęta w ten sposób do pracy podlega z tytułu zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym, w tym również ubezpieczeniu chorobowemu. Stosuje się więc w stosunku do Pani przepisy Kodeksu pracy. Przy zatrudnieniu na czas określony istotne jest, czy termin rozwiązania stosunku pracy wynikający z umowy przypadłby przed, czy po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy, jeśli do rozwiązania umowy zawartej z pracownicą na czas określony doszłoby po upływie trzeciego miesiąca ciąży, wówczas z mocy prawa umowa o pracę przedłuża się do dnia porodu. Oznacza to, że w dniu urodzenia dziecka ‒ jeśli strony umowy nie postanowią inaczej ‒ dojdzie do wygaśnięcia stosunku pracy, a tym samym ustanie pracowniczy tytuł ubezpieczenia, z którego dotychczas kobieta podlegała zgłoszeniu w ZUS. Co prawda straci Pani status pracownika, wobec czego nie będzie Pani przysługiwało prawo do urlopu macierzyńskiego ani rodzicielskiego, a tym bardziej wychowawczego, to jednak zachowuje Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego (o ile został spełniony warunek z art. 177 § 3 Kodeksu pracy) . Ponadto z dniem urodzenia dziecka nadal podlega Pani ubezpieczeniu chorobowemu, pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 lutego 2017 11:53:49 Obejrzało: 28 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.