Pytanie z dnia 12 lutego 2018

Witam , pisze w sprawie mojego męża . Sytuacja wyglada następująco . Mój mąż pracuje a umowę o prace na czas określony . Ostatnio w pracy miał możliwość podpisania oświadczenia dotyczących , ze :
Nie musi pracować podczas zmiany nocnej , nie musi robić godzin nadliczbowych ( rozumiemy te godziny nadliczbowe również jako weekendy) .
To wszystko jest do ukończenia 12 rz dziecka .
Mimo tego iż mąż podpisał te papiery iż nie zgadza się na wyżej wymienione warianty czyli ze nie chce pracować ani w nocy ani w godzinach nadliczbowych i weekendach . Zostało to przez jego kierownika działu ( nie jest to główny kierownik ) podważone i problem w tym iż kierownik mimo tego wpisuje go na weekendy i daje mu odbiór wtedy kiedy sobie sam ustali , a mąż przecież nie zgodził się na to . Mało tego , mąż ma w pracy 3 zmiany . Z nocnej zrezygnował , zostają jeszcze dwie . Po tej sytuacji podpisania papierów małżonek jest wpisywany tylko na jedna zmianę . Jest mu to robione na złość ponieważ kierownik wie iż mężowi zależy na porannej , a ma możliwość wzięcia popołudniowej . Jest to robione po złości pod tekstem „dla Ciebie nie ma już takiej zmiany”
Czy kierownik ma prawo to oświadczenie podważyć ? Po co ono jest skoro jak widać nie można z niego skorzystać ?
Co w takiej sytuacji możemy zrobić ?

Szanowna Pani, nie jestem pewien o jaką regulację Pani chodzi w zakresie ww. oświadczenia. Być może chodzi Pani o art. 178 § 2 kodeksu pracy: "Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak również delegować poza stałe miejsce pracy." Jednak ten przepis mówi o dziecku do lat 4, a nie 12. Niestety to czy praca w weekend jest pracą w godzinach nadliczbowych zależy od rozkładu czasu pracy ustalonym w zakładzie pracy męża. Możliwe jest takie uregulowanie tego rozkładu, w którym praca w weekend pozostaje pracą w godzinach "zwykłych". Ustalenie tego czy u Pani męża pracę w weekend należałoby uznawać za pracę w godzinach nadliczbowych wymagało by sprawdzenia umowy o pracę oraz ewentualnie regulaminów obowiązujących u pracodawcy męża. Co do celowego narzucanie mężowi niekorzystnych zmian pracowniczych można tutaj upatrywać naruszenie praw pracowniczych męża przez jego dyskryminacje ze względu na ojcostwo. Powołując się na dyskryminację pracownika w rozumieniu Art. 183a kodeksu pracy mogą Państwo wezwać pracodawce do zakończenia dalszych działań dyskryminujących, a w skrajnym przypadku mogą Państwo żądać odszkodowania. Jeśli działanie pracodawcy zostanie uznane za istotne działanie dyskryminujące, może również stanowić podstawę rozwiązania umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia (co również wiąże się z roszczeniem odszkodowawczym wobec pracodawcy). Jeśli chcieliby Państwo skorzystać z ww. uprawnień doradzam jednak w pierwszej kolejności zabezpieczyć odpowiedni materiał dowodowy. Ponadto mogą Państwo o zaistniałej sytuacji powiadomić Państwową Inspekcje Pracy, która powinna dokonać kontroli i zastosować ewentualne środki dyscyplinujące wobec pracodawcy. Z poważaniem r. pr. Paweł Spychalski

Odpowiedź nr 1 z dnia 13 lutego 2018 14:15 Zmodyfikowano dnia: 13 lutego 2018 14:15 Obejrzało: 175 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.