Pytanie z dnia 29 grudnia 2016

Witam ojciec biologiczny mojego syna od 7 lat nieutrzymuje kontaktow z nim prawdopodobnie przebywa za granica nie placi alimentow itd obecnie jestem w zwiazku z innym mezczyzna z ktorym mam corke i chcialabym sie dowiedziec czy moge bylego partnera pozbawic wladzy rodzicielskiej do syna a prawnym opiekunem ustanowic obecnego partnera??Pozdrawiam

Dzień dobry, jeśli ojciec dziecka rażąco narusza swoje obowiązki względem dziecka, może Pani złożyć wniosek o pozbawienie go władzy rodzicielskiej. Aby partner mógł przysposobić Pani syna (a Pani nadal miała prawa rodzicielskie) ojciec biologiczny musi zostać pozbawiony władzy rodzicielskiej, a Państwo zawrzeć związek małżeński. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 grudnia 2016 17:46:58 Obejrzało: 80 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry. Zgodnie z brzmieniem art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców jest możliwe w sytuacji, gdy nie może on wykonywać władzy rodzicielskiej z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli nadużywa władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbuje swe obowiązki względem dziecka. Opiekuna prawnego ustanawia się dla osoby małoletniej w sytuacji, gdy nie pozostaje pod władzą rodzicielską. W tym wypadku, jeżeli Sąd przychyli się do Pani wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca, to dziecko nadal będzie pozostawało pod Pani władzą rodzicielską. Jednakże przy spełnieniu przesłanek ustawowych istnieje możliwość przysposobienia Pani dziecka. Z poważaniem, Marcin Kościuk.

Odpowiedź nr 2 z dnia 29 grudnia 2016 18:08:54 Zmodyfikowano dnia: 29 grudnia 2016 18:15:46 Obejrzało: 79 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, zgodnie z art. 111 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego "§ 1. Jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców". Jeżeli chodzi o Pani partnera to istnieje możliwość przysposobienia Pani dziecka, co więcej do przysposobienia potrzebna jest zgoda przysposabianego, który ukończył lat trzynaście. Sąd opiekuńczy powinien wysłuchać przysposabianego, który nie ukończył lat trzynastu, jeżeli może on pojąć znaczenie przysposobienia. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 3 z dnia 2 stycznia 2017 19:08:47 Obejrzało: 59 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.