Pytanie z dnia 16 listopada 2022

Witam. Mój 65 letni tata ma poważne problemy z pamięcią. Spowodowane jest to między innymi dwoma poważnymi wypadkami z urazem głowy jak i przez nadużywanie alkoholu. Jest poddatny genetycznie choroba alzheimera i uważam że ma już tego początki aczkolwiek teraz przebywając w szpitalu nie stwierdzili tego. 3 tygodnie temu zabrała jego karetka z ulicy 70 km od domu. Zgłoszone było zaginięcie jego na policji i po 2 tygodniach w szpitalu znaleziono jego. Widok taty mnie przeraził. Nie wiedział co tu robi, gdzie jest, i kim jesteśmy. Leżał z pieluchą. Z powodu stanu zdrowia muszę zabrać jego pod swoją opiekę pod swój dach. Tata pobiera rentę po mojej mamie. Chciałbym by renta była przeznaczona na jego utrzymanie. Dotychczas pobierał rentę jadąc do banku - nie posiada karty. Pytanie jest moje jakich potrzebuje podpisanych dokumentów przez tatę bym sama mogła odbierac rentę. Czy wystarczy notarialne upoważnienie mnie do wypłaty środków ?. Najlepiej by było gdyby była możliwość zmiany konta bankowego na mój, by bezpośrednio na moje konto przychodziły środki. Czy takie czynności też są do załatwienia a jeśli tak to w jaki sposób ? Dziękuję za pomoc

Dzień dobry, Upoważnienie w formie notarialnej powinno być wystarczające. Niemniej polecam sprawdzić w banku czy nie posiadają wzoru tego typu dokumentów. Jeśli chodzi o zmianę konta należy skontaktować się z organem ją wypłacającym.

Odpowiedź nr 1 z dnia 1 kwietnia 2023 18:07 Zmodyfikowano dnia: 1 kwietnia 2023 18:07 Obejrzało: 98 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, skoro Pani tata nie jest osobą ubezwłasnowolnioną, to wystarczy, że podpisze Pani np. w banku pełnomocnictwo do dysponowania środkami na swoim koncie lub u notariusza podpisze Pani pełnomocnictwo nawet szersze (do kont w banku ale również do załatwiania spraw administracyjnych, mieszkaniowych etc). powodzenia!

Odpowiedź nr 2 z dnia 3 kwietnia 2023 20:34 Zmodyfikowano dnia: 3 kwietnia 2023 20:34 Obejrzało: 96 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.