Pytanie z dnia 27 kwietnia

Witam
Moi rodzice otrzymali pismo że nastąpi licytacja komornicza domu w którym aktualnie mieszkam z mężem (mąż nie jest jeszcze zameldowany w tym domu), z dzieckiem oraz z moimi rodzicami. Rodzice wzięli kredyt hipoteczny (ale mają też inne zadłużenia w bankach które ściąga już komornik z ich emerytury)
Czy w tej sytuacji mąż mógłby przystąpić do licytacji by wykupić dom?
Jeżeli by się okazało że może przystąpić do licytacji i wygrałby, to czy długi przejdą na męża? Czy dom dalej będzie obciążony hipotecznie?

Z góry dziękuje za odpowiedz
Pozdrawiam

W licytacji nieruchomości dłużnika, która jest sprzedawana w toku postępowania egzekucyjnego, nie mogą brać udziału jego najbliżsi: małżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo (art. 976 k.p.c.). Nie może w niej też uczestniczyć komornik, osoby związane z nią urzędowo oraz sam dłużnik. Kwestia uczestnictwa zięcia dłużnika w licytacji była przedmiotem uchwały Sądu Najwyższego ( III CZP 13/07) który stwierdził, że przepis art. 976 § 1 k.p.c. określa wyczerpująco podmioty, których udział w licytacji nieruchomości dłużnika jest wyłączony. Oznacza to, że Pani mąż może wziąć udział w licytacji domu Pani rodziców ponieważ w art. 976 k.p.c. wśród osób wyłączonych od udziału w licytacji nie zostali wymienieni małżonkowie dzieci dłużnika. Co do pozostałych pytań to w razie nabycia domu przez Pani męża nie przejdą na niego żadne długi Pani rodziców. Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu o przysądzeniu własności wygasną hipoteki i to postanowienie będzie stanowiło podstawę nie tylko do wpisania pani męża jako właściciela w księdze wieczystej ale i do wykreślenia hipotek ( art. 999 i 1000 k.p.c.).

Odpowiedź nr 1 z dnia 27 kwietnia 2017 22:35:20 Zmodyfikowano dnia: 27 kwietnia 2017 22:35:20 Obejrzało: 38 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.