Pytanie z dnia 01 października 2018

Witam,

Miałem ojca chorego psychicznie, który spędził 7 lat w szpitalu psychicznym, po czym wypuścili go z niewiadomych przyczyn (cudowne uzdrowienie). Powodem jego choroby prawdopodobnie było picie alkoholu oraz zażywania leków psychotropowych. Ojciec przez to znęcał się nad rodziną i nas nienawidził bez konkretnego powodu. Matka zmarła w 2010 roku, od tamtego czasu odziedziczyliśmy z rodzeństwem jej część majątku. Ojciec w 2006 roku wydzierżawił ziemie rolne dla pewnego pana aby uzyskać rentę. Przez ten cały czas, również podczas pobytu w szpitalu utrzymywali ze sobą kontakt, nic nie było w tym złego dopóki w 2017 roku, przed swoją śmiercią ojciec przepisał swoją część majątku(darowizna) dla w/w dzierżawcy bez naszej wiedzy.

Dzierżawca utrzymywał z nim kontakt tylko po to aby ojciec mu odpisał swoją część majątku, działał podstępem, ponieważ ojciec był chory z nienawiści do nas, więc wolał oddać to obcej osobie niż nam, a w/w dzierżawca doskonale o tym wiedział. Przez pewien czas po odpisie nawet nas nie jednokrotnie nawiedzał w domu rodzinnym, który stoi na jednej z tych działek bez żadnej zapowiedzi oraz wchodził do domu jak swojego (bez pukania).

W 2016 roku skończyła się umowa o dzierżawę ziemi, ojciec ją przedłużył również bez naszej wiedzy tyle, że tylko część z tych ziem, ziemie nie były podzielone w żaden sposób między nas, więc jak mógł to wydzierżawić bez naszej wiedzy i zgody.

Dostaliśmy informację, że nie jesteśmy jedyni w podobny sposób potraktowani przez tego Pana i jak się okazało, udało się to odkręcić. Do tego jest osobą publiczną, startująca w nadchodzących wyborach.

Chcielibyśmy odzyskać tą część, tylko nie wiemy co dokładnie możemy z tym zrobić.

Proszę o pomoc,
Łukasz

Dzień dobry, mają Państwo dwie możliwości. Po pierwsze, można próbować żądać unieważnienia umowy darowizny ze względu na "brak świadomości lub swobody" ojca podczas zawierania umowy (trudniejsze). Drugą możliwością, łatwiejszą, jest dochodzenie zachowku, czyli 1/2 wartości udziału, który przypadałby Państwu w tradycyjnym dziedziczeniu. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 2 października 2018 11:32 Zmodyfikowano dnia: 2 października 2018 11:32 Obejrzało: 244 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.