Pytanie z dnia 15 lutego

Witam. Mam takie pytanie. Jestem w ciąży niestety zagrożonej dlatego jestem na zwolnieniu lekarskim. Mówiono mi że takie L-4 jest 100% płatne a dostałam wypłate mniejsza o ponad 200zł. Czy jest to zgodne z prawem? Dodam jeszcze że dostaje najniższa krajowa bez żadnych dodatków czy premii.

Witam Panią, okres spowodowanej chorobą niezdolności do pracy pracownicy w ciąży jest każdorazowo opłacany kwotą 100% wynagrodzenia, nawet jeśli choroba nie ma związku z ciążą pracownicy (art. 92 § 1 pkt. 2 Kodeksu pracy). W ciągu pierwszych 33 dni niezdolności do pracy pracownicy należy się tzw. wynagrodzenie chorobowe, zaś po tym okresie otrzymuje ona zasiłek chorobowy (art. 92 § 1 i 4 kodeksu pracy). Również to ostatnie świadczenie wypłacane jest w wysokości 100% wynagrodzenia (art. 11 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Może pracodawca nie wiedział, że jest Pani w ciąży? oprócz L4 należy przynieść też zaświadczenie o ciąży, ale nawet jeśli przyniosłaby Pani zaświadczenie później pracodawca musi to wyrównać, pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 lutego 2017 10:05:14 Obejrzało: 14 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Prywatna rozmowa telefoniczna z doświadczonym prawnikiem. 49 zł za 15 minut rozmowy. 15 minut to nie jest mało. Przygotuj się do pisania, aby zanotować wskazówki prawnika i bądź w zasięgu telefonu!

Chcę rozmawiać z prawnikiem

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.