Pytanie z dnia 17 lutego 2017

Witam. Mam takie pytane i może jesteście mi w stanie pomóc gdyż nie stać mnie na to, by iść płatnie do radcy prawnego. 15 miesięcy temu urodziłam córkę. Ma ona nazwisko swojego ojca ( z którym już nie jestem), który uznał dziecko i jest wpisany w USC. Złożyłam sprawę o alimenty i o widzenia. Wszystko zostało przyznane z tym że, ojciec dziecka nie płaci alimentów, ma komornika, tylko płaci mi fundusz alimentacyjny. Na widzenia przyjeżdża, choć często jest pod wpływem narkotyków i robi awantury i w zasadzie to na widzeniach mało co bawi się z dzieckiem a więcej czasu poświęca na telefon i ciągle chce widzenia przekładać a powód to wyjazdy na imprezy, raz nawet przyjechał z pistoletem na widzenia. Ponadto, 9 lutego 2017 roku odbyła się sprawa w sądzie, którą założyłam przeciw niemu za wtargnięcie do mojego domu i za grożenie że mnie zabije jak i mojego obecnego narzeczonego, co powtarzało się kilkakrotnie, dostał za to niestety tylko karę grzywny. Czy jest więc możliwość, bym mogła na podstawie takich argumentów zmienić nazwisko dziecku na swoje? Gdyż jego rodzinę zna każdy i każdy, bo mieszkamy na wsiach i każdy wie że cała rodzina bo rodzice nie żyją a ojciec dziecka mieszka z dwoma braćmi mają do czynienia z narkotykami i alkoholem. I czy jest możliwość przez to starać się o ograniczenie praw albo pozbawienie i zmianę nazwiska na nazwisko matki?

W przypadku zmiany nazwiska, dopiero po uzyskaniu prawomocnego orzeczenia pozbawiającego praw rodzicielskich drugiego z rodziców możliwe będzie samodzielne złożenie wniosku w Urzędzie Stanu Cywilnego o zmianę nazwiska dziecka, o ile nie ma ukończonych 13 lat. W tym wypadku potrzebne będzie wyrażenie zgody przez małoletniego. Z okoliczności, które Pani podała wynika, że zachodzą przesłanki do pozbawienia władzy rodzicielskiej ojca, jednak dopiero po dokładnej analizie wszystkich dowodów będzie można stwierdzić, czy wniosek złożony do Sądu będzie uzasadniony.

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 lutego 2017 12:45:20 Obejrzało: 41 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.