Pytanie z dnia 20 grudnia 2016

witam
mam pytanie w zwiazku ze smiercia ojca,ktory zaciagnal najprawdopodobnie kredyt w alior banku.oczywiscie po zgloszeniu zgonu nie chca mi udzielic informacji,jaka bylaby tam kwota i czy jest splacony czy tez ile do splacenia zostalo, jakie sa nastepujace procedury w zwiazku tym ,co mam dalej robic?czy przyjac spadek niewiedzac nic?czy odrzucic?jakie jest najlepsze wyjscie?ojciec posiadal dom jednorodzinny z dzialka.

Dzień dobry, jeśli nie złoży Pani żadnego oświadczenia w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku, a tato zmarł w tym roku, to nabędzie Pani spadek z dobrodziejstwem inwentarza (do wysokości aktywów). Z bankiem warto się skontaktować i poinformować, że chciałaby Pani spłacić zadłużenie taty, ale nie wie ile jeszcze go zostało, a wtedy jest szansa, że uzyska Pani stosowne informacje bez konieczności wcześniejszego składania oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Może też Pani sprawdzić bazy BIK, BIG, itd. i ustalić czy nie ma tam jakichś wpisów. Polecam również przejrzeć dokumenty taty, może znajdzie Pani jakieś wezwania, wyciągi z rachunku itd. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 grudnia 2016 11:58:42 Obejrzało: 176 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry. Bank nie udzielił Panu informacji co do tego czy Pana ojciec zawarł z nim umowę kredytową oraz ewentualnie co do wysokości tego kredytu, z uwagi na fakt, iż jest związany tajemnicą bankową. Bank może przekazać takie informacje wyłącznie spadkobiercom swojego klienta. Do wykazania w kontaktach z bankiem faktu, że jest Pan spadkobiercą, niezbędne będzie przedłożenie aktu poświadczenia dziedziczenia lub postanowienia o nabyciu spadku. Niestety będzie Panu bardzo ciężko uzyskać z banków jakiekolwiek informacje bez możliwości wylegitymowania się którymś z w/w dokumentów, gdyż bank, w przypadku przekazania Panu danych narazi się na zarzut naruszenia tajemnicy bankowej. Natomiast może Pan między innymi sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości należącej do Pana taty pod kątem ustanowionych na niej hipotek. W przypadku gdy zostały one ustanowione, to będzie Pan miał możliwość oszacowania jakiej wysokości mogą być ewentualne długi. Ponadto jeżeli zastanawia się Pan nad przyjęciem lub odrzuceniem spadku, to mogę przypuszczać, iż Pana tata zmarł w ciągu ostatniego pół roku. Jeżeli powyższe przypuszczenie jest prawidłowe, wówczas w braku złożenia odmiennego oświadczenia odziedziczy Pan spadek z dobrodziejstwem inwentarza (poza co do zasady nie będzie Pan zobowiązany do spłaty długów przekraczających wartość aktywów). W razie pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu z Kancelarią. Z poważaniem, Marcin Kościuk.

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 grudnia 2016 20:31:27 Obejrzało: 163 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.