Pytanie z dnia 06 grudnia 2016

Witam mam problem z zarzadem ogrodu dzialkowego pod Warszawą. Jestem wzywana do zapłaty za doprowadzenie wody do mojej działki z tym ze ta woda jest tylko na głównej ulicy a nie na mojej działce nie mam ani żadnego kranu ani żadnych rur nic.

Szanowna Pani, w odpowiedzi na przedstawione zagadnienie sugerowałabym skierowanie do zarządu pisma z prośbą o wskazanie podstawy prawnej żądań, w którym to piśmie powinna Pani także wskazać, że woda nie jest doprowadzana bezpośrednio do Pani działki. Nie mniej jednak, zgodnie z art. 33 ust. 1 i 2 ustawy z dnia z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych działkowiec jest obowiązany uczestniczyć w pokrywaniu kosztów funkcjonowania ROD w częściach przypadających na jego działkę, przez uiszczanie opłat ogrodowych. Na koszty funkcjonowania ROD składają się w szczególności: 1) wydatki na inwestycje, remonty i bieżącą konserwację infrastruktury ogrodowej; 2) opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej; 3) ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne; 4) wydatki na utrzymanie porządku i czystości; 5) wydatki związane z zarządzaniem ROD. Tym samym wśród opłat ogrodowych są także koszty związane z dostawą wody do części terenu ogólnego, a nie tylko bezpośrednio do Pani działki. Mając na względzie powyższe może się okazać, iż zarząd ma słuszność twierdząc, iż powinna Pani uiszczać z tego tytułu opłaty, jednakże zarząd powinien podać Pani podstawę prawną swoich roszczeń i wówczas można będzie ocenić, czy ich roszczenia są zasadne czy bezzasadne, jednakże na podstawie przedstawionego przez Panią stanu faktycznego należy stwierdzić, iż roszczenia te mogą mieć uzasadnioną podstawę z uwagi na przywołany art. 33 ww. ustawy.

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 grudnia 2016 13:45:14 Obejrzało: 62 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.