Pytanie z dnia 01 listopada 2017

Witam
Mam na imię Adam, lat 43, jestem mieszkańcem Mińska Mazowieckiego. Staram się o przyjęcie do Wojsk Obrony Terytorialnej, ale posiadam kategorię „D” - niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju. Kategorię D otrzymałem w 1993r, miałem wtedy problemy ze słuchem prawego ucha (jak byłem mały, miałem stan zapalny).
Po tylu latach, słuch mi się bardzo polepszył, więc złożyłem do WKU podanie o ponowne skierowanie mnie na badania lekarskie.
Badania lekarskie miałem w sierpniu tego roku, wszystkie badania wyszły dobrze, za wyjątkiem badania prawego ucha, które okazuje się, że słabo słyszę.
Otrzymałem zatem orzeczenie z Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Warszawie, że ze względu na prawostronne osłabienie słuchu wg § 21 pkt 2 jestem niezdolny do służby wojskowej i nie zmienili mi kategorii wojskowej.
Napisałem zatem odwołanie od wydanego orzeczenia do Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej za pośrednictwem Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Warszawie, powołując się, że nigdy nie miałem problemów za słuchem, oraz że w swoim życiu kilka razy miałem wykonywane badania okresowe do pracy, w którym to przy okazji badano u mnie słuch, i nigdy nie postawiono takiej diagnozy.
Napisałem również, że prawdopodobnie doszło do pomyłki, np.; urządzenie, za pomocą którego miałem badany słuch mógł źle działać
W dniu 19.10.2017 odebrałem orzeczenie z Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej, że podtrzymują wcześniejsze orzeczenie. Opis tego orzeczenia cytuję jak poniżej:
CWKL po dokładnej analizie akt sprawy, stwierdziła, iż RWKL w Warszawie rozpoznanie prawostronnego osłabienia słuchu, ustaliła na podstawie wyników badania audiometrycznego i konsultacji laryngologicznej. Wynik audiometrii tonalnej jednoznacznie wykazuje średnie podwyższenie progu słyszenia dla częstotliwości 500, 1000 i 2000 Hz powyżej 26dB, co określamy zgodnie z objaśnieniami szczegółowymi do § 21 pkt 2, jako osłabienie słuchu i uznają mnie za niezdolnego do służby wojskowej w czasie pokoju (kategoria D)

oraz pouczenie:
Na niniejsze orzeczenie przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4 za pośrednictwem Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej w terminie 30 dni od dnia jego doręczenia.

Ja ze swojej strony, przeprowadziłem na własną rękę badania audiometryczne i okazuje się, że jest dobrze.

§ 21 pkt 2, określa:
Przez osłabienie słuchu należy rozumieć jego ubytek dla przewodnictwa powietrznego, zawarty między 26 a 40 dB, ustalony badaniem audiometrycznym i obliczony jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości 500, 1000 i 2000 Hz. Kandydatów do służby w zasięgu działania promieniowania mikrofalowego należy kwalifikować jako niezdolnych.

Mój wynik audiometryczny wygląda następująco:
dla częstotliwości 500Hz poziom słyszenia 15dB
dla częstotliwości 1000Hz poziom słyszenia 24dB
dla częstotliwości 2000Hz poziom słyszenia 10dB

Więc wg powyższego porównania, mój wynik jest bardzo dobry.

Dlatego mam prośbę do Państwa:
jak napisać skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (jak powinien wyglądać wzór)
jakie są koszty sądowe
ile czasu trwa rozpatrzenie skargi
czy na takiej rozprawie musi być prawnik czy jak sam, albo w ogóle mogę nie być
W ogóle pierwszy raz w swoim życiu będę mieć do czynienia z sądem, i nie wiem jak do tego zabrać się, dlatego wolę aby ktoś pokierował mnie fachowo

Proszę o pomoc

PS: ze swojej strony, bardzo chciałbym zrobić coś dobrego dla ojczyzny, jestem Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi oraz bardzo dużo ćwiczę , co drugi dzień biegam 15km.

Ostateczny termin na złożenie skargi mam do 17.11.2017

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.