Pytanie z dnia 12 września

Witam. Jestem w ciąży i nie utrzymuję kontaktów z ojcem dziecka. Po porodzie zamierzam sama zarejestrować dziecko w USC i tym samym dziecku zostanie nadane moje nazwisko. Czy przy założeniu sprawy o ustalenie ojcostwa i alimenty sąd może nakazać zmianę nazwiska dziecka na nazwisko ojca? Dodam iż chcę aby dziecko miało moje nazwisko. Czy trzeba to zaznaczyć we wniosku czy nie jest to konieczne? Jak wygląda sprawa jeśli chodzi o prawa rodzicielskie czy są automatycznie nadawane przez Sąd na tej samej rozprawie czy trzeba to zaznaczyć we wniosku?

Dzień dobry, kwestia nazwiska dziecka jest uregulowana w art. 86 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym: "§ 1. Jeżeli ojcostwo zostało ustalone przez uznanie, dziecko nosi nazwisko wskazane w zgodnych oświadczeniach rodziców, składanych jednocześnie z oświadczeniami koniecznymi do uznania ojcostwa. Rodzice mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Jeżeli rodzice nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Do zmiany nazwiska dziecka, które w chwili uznania już ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda. § 2. W razie sądowego ustalenia ojcostwa sąd nadaje dziecku nazwisko w wyroku ustalającym ojcostwo, stosując odpowiednio przepisy § 1. Jeżeli dziecko ukończyło trzynaście lat, do zmiany nazwiska jest potrzebna jego zgoda. § 3. Jeżeli ojcostwa nie ustalono, dziecko nosi nazwisko matki". Jeśli chce Pani, aby po ustaleniu ojcostwa dziecko nadal nosiło wyłącznie Pani nazwisko, powinna to wskazać we wniosku i dokładnie uzasadnić swoje żądanie. Podobnie jeśli chodzi o orzeczenie w zakresie władzy rodzicielskiej. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz kancelariaulewicz.pl ulewicz.kancelaria@onet.eu

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 września 2017 17:21:28 Zmodyfikowano dnia: 14 września 2017 17:21:28 Obejrzało: 8 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

1. zmiany nazwiska nie może nakazać 2. prawa rodzicielskie z mocy prawa przysługuje obojgu rodzicom. Jeżeli chce je Pani ograniczyć/pozbawić, to należy wystąpić z osobnym powóztwem

Odpowiedź nr 2 z dnia 19 września 2017 10:04:02 Zmodyfikowano dnia: 19 września 2017 10:04:02 Obejrzało: 1 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.