Pytanie z dnia 18 stycznia

Witam. Jestem prezesem organizacji pożytku publicznego działającej na rzecz ochrony praw zwierząt. Zajmuję się teraz sprawą znęcania się nad zwierzętami (art. 35 ust. 1 u.o.z.) na jeden posesji, i czy jako prezes takiej organizacji mogę zwrócić się do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii o kopię dokumentacji sporządzonej przez pracowników Inspekcji podczas kontroli na tejże posesji? Jeśli tak, to na jakie przepisy polskiego prawa się powołać? Pozdrawiam.

Należy uczynić to na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 stycznia 2024 18:01 Zmodyfikowano dnia: 18 stycznia 2024 18:01 Obejrzało: 95 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Jeżeli wszczęte zostało już postępowanie karne z art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt, to organizacja społeczna, której statutowym celem jest ochrona zwierząt może przystąpić do tego postępowania i wykonywać uprawnienia pokrzywdzonego (w tym przeglądać akta sprawy itp.). 2. Kwestia możliwości uzyskania wglądu do wyników kontroli PIW jest bardziej skomplikowana. Wydaje się, że prawo takie przysługuje organizacji tylko w sytuacji, w której uzyskała status strony postępowania tzn. np. odebrała maltretowane zwierzę ich właścicielom. W pewnych sytuacjach możliwe jest także uzyskanie zanonimizowanych informacji na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Każdy przypadek wymaga tu osobnej analizy. Zapraszam do kontaktu w razie dalszych pytań. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 18 stycznia 2024 20:49 Zmodyfikowano dnia: 18 stycznia 2024 20:49 Obejrzało: 93 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.