Pytanie z dnia 08 grudnia 2016

Witam, czy jeśli do umowy sprzedaży nieruchomości nie doszło z naszej winy jako kupującego (nie mieliśmy umowy przedwstępnej, w sprzedaży pośredniczyła agencja nieruchomości), to możemy odzyskać zwor kosztów uzyskania dokumentów warunków zabudowy, miejscowego plany zabudowy i map?

To zależy od przyczyn z których nie doszło do zawarcia umowy sprzedaży. Jeśli udałoby się udowodnić, iż druga strona przystępując do negocjacji nigdy nie miała zamiaru dokonać transakcji, wówczas istnieją szanse na odzyskanie kosztów poniesionych przez Państwa w celu zawarcia umowy - jest to tak zwany ujemny interes umowny. Natomiast w przeciwnym wypadku koszty takie są normalnymi kosztami ponoszonymi przez osoby racjonalnie podchodzące do zawarcia transakcji zakupu nieruchomości i raczej nie będzie szans na ich odzyskanie. Jeśli chcą państwo uzyskać więcej informacji, zapraszam do kontaktu.

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 grudnia 2016 09:32:41 Obejrzało: 15 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Prywatna rozmowa telefoniczna z doświadczonym prawnikiem. 49 zł za 15 minut rozmowy. 15 minut to nie jest mało. Przygotuj się do pisania, aby zanotować wskazówki prawnika i bądź w zasięgu telefonu!

Chcę rozmawiać z prawnikiem

Szanowni Państwo, Art. 72 par. 2 Kodeksu cywilnego wskazuje, iż strona, która rozpoczęła lub prowadziła negocjacje z naruszeniem dobrych obyczajów, w szczególności bez zamiaru zawarcia umowy, jest obowiązana do naprawienia szkody, jaką druga strona poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy. Jest to tak zwana odpowiedzialność w granicach ujemnego interesu umownego. Obejmuje ona również koszty, które strona poniosła licząc, iż dojdzie do zawarcia umowy. Konieczne jest natomiast wykazanie, iż druga strona przystępując do negocjacji miała świadomość, iż do zawarcia umowy nie dojdzie, bądź w trakcie negocjacji zachowywała się nielojalnie względem kontrahenta. Jeżeli uda się Państwu wykazać te przesłanki, to wówczas możliwe jest domaganie się zwrotu kosztów poniesionych w celu zawarcia umowy.

Odpowiedź nr 2 z dnia 9 grudnia 2016 12:37:20 Obejrzało: 13 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.