Wezwanie z art 286 kk.

Pytanie z dnia 05 kwietnia

Dzień dobry,

W okresie od 10/2021 do 01/2022 kilkanaście razy robiłam zakupy spozywcze w jednej z dużych sieci handlowych. Towar był kasowany na kasach samoobsługowych. Wiele razy zdarzyło się, że na wadze niewłaściwie wprowadzilam kod produktu tzn. w woreczku były cukierki a zważono je jako marchewkę. W woreczku było mięso w opakowaniu posiadające kod kreskowy, a zważono je jako cebulę itp. Takich transakcji było dość dużo . Mysle że na wszystkich operacjach dokonywanych w okresie kilku miesięcy sklep mógł być stratny o około 1000 - 1200 zl. W trakcie jednych zakupów ochrona po zapłaceniu rachunku wezwała mnie na sprawdzenie torby. Kolejno wezwano policję. Został wypisany mandat na 300 zł za wykroczenie jakim jest kradziez sklepowa - w tym przypadku zapłacono o około 45 zł mniej niż powinien wynosić rachunek. Sklep złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
Kilka dni temu dostałam wezwanie na policję- oskarżenie o popełnienie przestępstwa z art 286 par 1 (oszustwo). Wiem, ze jestem winna. Chciałabym ponieść konsekwencje swojego czynu i złożyć wniosek o wydanie wyroku skazujacego bez przeprowadzenia rozprawy, aby jak najszybciej to zakonczyc. Jest mi ogromnie wstyd, że doszo do takiej sytuacji. Do tej pory nie byłam karana. Uczyłam się. Wcześniej pracowałam. Udzielałam się w wielu wolontariatach (chociaż nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie?). Jaka karę wskazać we wniosku, aby była adekwatna do popełnionego czynu ? Czy kara 6 miesiecy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby lat 2, kara grzywny w wysokości 30 stawek dziennych z przyjęciem, że jedna stawka wynosi 20 zł oraz zadośćuczynienie na rzecz sklepu w wysokości 1000 zł oraz zwolnieie z kosztów sądowych będzie ok? Czy nie jest to zbyt surowa kara jak na taki czyn ?

Bardzo proszę o pomoc.

Sprawa wymaga analizy akt sprawy/ ewentualnie gruntownej rozmowy żeby ocenić.

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 kwietnia 2022 15:39 Zmodyfikowano dnia: 5 kwietnia 2022 15:39 Obejrzało: 225 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, warunki poddania się karze należy uzgodnić z Prokuratorem, jeśli są podstawy do skierowania odpowiedniego wniosku do Sądu. Wymiar kary zależy od wielu okoliczności, trudno ocenić adekwatność kary nie znając dokładnie zarzutu, jaki Pani przedstawiono. Pozdrawiam, adwokat Alicja Kociemba.

Odpowiedź nr 2 z dnia 5 kwietnia 2022 16:28 Zmodyfikowano dnia: 5 kwietnia 2022 16:28 Obejrzało: 225 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.