Ważność umowy najmu mieszkania.

Pytanie z dnia 26 kwietnia

Dzień Dobry
Jeśli podpisałam umowę najmu mieszkania, ale nie byłam z właścicielem u żadnego notariusza to czy ta umowa ma moc prawną?
Czy jeśli w umówie jest napisane, że mam płacić czynsz przelewem na konto, a właściciel brał pieniądze do ręki czyli co za tym idzie nie odprowadzał podatku od najmu to czy może wytoczyć mi sprawę w sądzie o to, że nie chce opłacić 1500 zł za malowanie ścian w całym mieszkaniu, które są trochę pobrudzone ponieważ mieszkalam tam rok? Jeszcze tylko napomnę, że sciany są pobrudzone na przed pokoju i troche w kuchni, pokój w ogóle nie wymaga odmalowania w mojej ocenie.
Czysto hipotetycznie Czy właściciel podając mnie do sądu nie zrobi sobie samemu większego problemu ponieważ nie odprowadzał podatku?
I ostatnia kwesta, oprócz regularnie płaconego czynszu, zapłaciłam właścicielowi 600 zł za ubezpieczenie mieszkania od każdego możliwego wypadku, oraz jest kaucja 1500 zł.
Przepraszam za chaotyczność, ale jestem ostatnio w dużym stresie, a właściciel jeszcze dzwoni do mnie po 5 razy dziennie.

Dzień dobry, oczywiście pisemna (a nawet ustna) umowa najmu mają moc prawną. To, że czynsz był płatny w gotówce, nie oznacza, że właściciel nie odprowadzał podatku. Właściciel może Panią pozwać, ale będzie musiał wykazać, że to Panią obciążają te koszty, a także musi udowodnić ich wysokość. Bez analizy umowy najmu i protokołu odbioru i zdania mieszkania, nie sposób konkretnie doradzić. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 27 kwietnia 2022 09:47 Zmodyfikowano dnia: 27 kwietnia 2022 09:47 Obejrzało: 47 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.