Pytanie z dnia 13 grudnia 2016

W przyszłym roku przed końcem mojego urlopu rodzicielskiego w październiku będę chciała pójść do nowej pracy (w obecnej pracy nie przedłużyli mi umowy i od nowego roku jestem bezrobotna). Czy mój mąż może przejąć resztę mojego urlopu rodzicielskiego i jeśli tak to dostanie 80% swojej pensji czy przejmie mój zasiłek macierzyński? Wybrałam opcję 80% na rok. Chodzi mi o to, żeby korzystnie na tym finansowo wyjść (mąż więcej zarabia). Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani, Jeżeli w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego mamie dziecka, która z niego korzysta kończy się umowa o pracę, aby zachować pozostałe tygodnie tego urlopu, może je wykorzystać ojciec dziecka. Takie rozwiązanie będzie możliwe, jeżeli tata dziecka jest pracownikiem oraz część urlopu rodzicielskiego, niewykorzystana przez mamę dziecka w związku z ustaniem jej zatrudnienia wyniesie 8 tygodni lub więcej. Była pracownica nie musi jednak przekazać urlopu ojcu dziecka. Po ustaniu zatrudnienia straci ona wprawdzie prawo do tego urlopu, ale będzie mogła skorzystać z prawa do zasiłku za cały okres odpowiadający okresowi niewykorzystanego urlopu rodzicielskiego. Do rodziców należy podjęcie decyzji czy to ojciec dziecka przejmie część tego urlopu czy też mama dziecka skorzysta z prawa do zasiłku. W przypadku gdy część urlopu rodzicielskiego niewykorzystana przez mamę dziecka w związku z ustaniem jej zatrudnienia, wyniesie mniej niż 8 tygodni ojciec dziecka nie będzie mógł przejąć pozostałej części urlopu rodzicielskiego. W takiej sytuacji po ustaniu zatrudnienia mama dziecka będzie mogła jednak skorzystać z prawa do zasiłku za cały okres odpowiadający okresowi niewykorzystanego urlopu rodzicielskiego. Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest ustalana dla osoby korzystającej z danego urlopu i liczona na podstawie jej wynagrodzenia za pracę. Zatem w tym przypadku zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego w wysokości 80% będzie liczony na podstawie wynagrodzenia za pracę taty dziecka.

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 grudnia 2016 01:39:52 Obejrzało: 53 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.