Pytanie z dnia 28 listopada 2016

W 2004 otrzymałam rozwód bez orzekania o winie .Ojciec moich córek przez lata nie płacił alimentów . Dopiero teraz płaci po 300 zł na młodszą córkę Mamy wspólny majątek .Dom- Góra moja , dół jego .On posiada też 1 działkę , jeśli jej jeszcze nie sprzedał .Na dzień 19.06.2016 ma zadłużenie na starszą córkę 27600 zł , na młodszą 9030 zł .Jak możemy odzyskać te pieniądze . Na dzień dzisiejszy On jest na zasiłku dla bezrobotnych , ale pracuje na czarno jako stolarz .Ja płacę podatki za grunt na którym stoi dom .Przy czym dom jest zupełnie zrujnowany .Proszę o poradę .Komornik nie współpracuje ze mną na naszą korzyść .Musiałabym ponownie opłacić rzeczoznawcę o wycenę domu , nie mam na to pieniędzy , a dom był wyceniony przy podziale majątku .Nie chcę go wyrzucać z domu ale zabrać i udostępnić dożywocie .Czy gdyby płacił jeszcze wprost na moje konto tzw. do ręki to komornik też będzie brał od tych pieniędzy prowizję ,czy po prostu zgłoszę by o tyle pomniejszył dług bez pobierania opłat komorniczych .

Dzień dobry, zgodnie z art. 771 kpc przysługuje Pani ustawowe zwolnienie od wydatków w egzekucji. Zatem komornik nie może od Pani żądać jakichkolwiek pieniędzy na wydatki. Dlatego uważam, że w opisanej sytuacji najlepszym pomysłem byłaby egzekucja z nieruchomości. Jeżeli komornik nie sprzeda działki lub/i połowy domu w drodze licytacji, może Pani przejąć na własność nieruchomość za kwotę zaległych alimentów. Aby wszcząć egzekucję z nieruchomości powinna Pani złożyć o to wniosek do komornika, podać adres nieruchomości i najlepiej nr księgi wieczystej. Jeżeli chodzi o naliczanie opłat przez komornika, to komornik naliczy opłaty od alimentów zapłaconych bezpośrednio do Pani. W dodatku będzie to wyższa opłata niż nawet w sytuacji potrącenia z rachunku bankowego czy też z wynagrodzenia. Jeżeli ma Pani zastrzeżenia do komornika, proszę cofnąć wniosek i złożyć ponownie u innego komornika, tylko proszę pamiętać,aby miał siedzibę w tym samym okręgu, co położenie nieruchomości. Mam nadzieję, że udało mi się Pani pomóc. Z poważaniem, r.pr. Katarzyna Pawlonka-Jurczyk

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 listopada 2016 19:28:36 Obejrzało: 107 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.