Ustne zrzeczenie się prawa do części nieruchomości

Pytanie z dnia 11 maja

Dzień dobry.
Około 30 lat temu rodzice zamieszkali na nieruchomości której 3\4 właścicielką była ciotka taty, pozostała 1\4 pozostała we własności spadkobierców po zmarłym mężu ciotki. Ciotka zawarła z rodzicami umowę dożywocia i po jej śmierci udział ciotki został przepisany na rodziców.
Te 30 lat temu spadkobiercy 1/4 części nie rościli sobie praw do nieruchomości i zrzekli się oni ich, ale ustnie - formalnie nic nie zostało załatwione.
Dlatego teraz sytuacja wygląda tak że w księdze wieczystej nieruchomości 3/4 jest udziałem rodziców, a 1/4 pozostałych udziałowców (jest ich 14).
Rodzice chcieliby teraz uregulować ten stan, znane są tylko imiona i nazwiska pozostałych udziałowców, być może część z nich już nie żyje. Pytanie jak doprowadzić do tego aby ta 1/4 udziałów przeszła na rzecz rodziców po to aby byli formalnie właścicielami nieruchomości?

Sz.P Aby tak się stało rodzice powinni wnieść do sądu sprawę o zniesie współwłasności - jednak w tym wypadku będą zobowiązani do spłaty wobec spadkobierców po zmarłym mężu ciotki. Do rozważenia jest wniosek o zasiedzenie udziału w nieruchomości skoro rodzice byli samoistnymi posiadaczami całości przez 30 lat. Moja Kancelaria Adwokacka zajmuje się takimi sprawami więc w razie potrzeby służę pomocą. z poważaniem : adw Janusz Sawicki janusz.sawicki@adwokatura.pl.

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 maja 2021 18:21 Zmodyfikowano dnia: 11 maja 2021 18:21 Obejrzało: 20 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry. Rodzice mają w tej sytuacji dwie możliwości: a) Rodzice mogą skierować do sądu wniosek o zniesienie współwłasności. Należy się tu jednak liczyć z koniecznością spłaty pozostałych współwłaścicieli. Ustne zrzeczenie się udziałów w nieruchomości nie miało bowiem mocy prawnej wystarczającej do przeniesienia udziałów. Mogło jedynie stanowić podstawę ewentualnych roszczeń ze strony rodziców z tytułu zobowiązania się przez współwłaścicieli do zawarcia danej umowy. b) Rodzice mogą spróbować zasiedzieć udział w nieruchomości skoro faktycznie korzystają już z niego przez 30 lat. W tym celu mogą skierować do sądu wniosek o stwierdzenie zasiedzenia udziału w nieruchomości. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 2 z dnia 11 maja 2021 18:30 Zmodyfikowano dnia: 11 maja 2021 18:30 Obejrzało: 19 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.