Ustalenie kontaktów z dzieckiem.

Pytanie z dnia 06 października

Witam czy mogę starać się o widzenia bratanicy i wnuczki dla cioci i babci, gdy partnerka brata robi problemy i nie chce przywozić i dawać bratu dziecka mimo że mieszkają ze sobą ale nie żyją w najlepszych relacjach

Sąd Najwyższy wskazał, że „Dziadkowie mogą żądać uregulowania osobistych kontaktów z wnukami, jeżeli leży to w interesie dzieci”. To bowiem dobro dziecka ma decydujący wpływ na decyzję sądu co do ustalenia kontaktów oraz ich częstotliwość. Jeżeli idzie o kontakty cioci z bratankiem, to również istnieje mozliwość sądowego ustalenia, jeżeli między ciocią a dzieckiem istnieje więź emocjonalna, a utrzymywanie kontaktów jest zgodne z dobrem dziecka.

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 października 2022 20:50 Zmodyfikowano dnia: 6 października 2022 20:50 Obejrzało: 50 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, prawo do kontaktów z dziećmi mogą uregulować rodzice dziecka, jego rodzeństwo, dziadkowie i powinowaci w linii prostej. Więc nie ma problemów, aby stosowny wniosek o uregulowanie kontaktów z babcią został złożony do sądu - nie da sie inaczej, jeśli nie ma kompromisu. Z ciocią może być problem, ponieważ zgodnie z art. 113 z ind. 6 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciocia mogłaby uregulować te kontakty, ale tylko wtedy, gdyby sprawowała przez dłuższy czas pieczę nad tym dzieckiem. W praktyce oznacza to faktyczną, dłuższą opiekę nad dzieckiem - przez kilka miesięcy czy kilka lat - w wyniku niemożności opieki nad dzieckiem przez rodzica/rodziców. Adw. Elżbieta Walczak, www.walczaklegal.com, tel. 662 069 190

Odpowiedź nr 2 z dnia 7 października 2022 11:36 Zmodyfikowano dnia: 7 października 2022 11:36 Obejrzało: 46 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.