Uregulowanie kontaktów z dzieckiem.

Pytanie z dnia 04 maja

Jakie szanse na widzenia ma ojciec gdy widział syna ostatnio rok temu a poprzednie wizyty trwały kilka minut trzy razy do roku. Syn ma zespół aspergera i nie chce sam kontaktu z ojcem bo właściwie go nie zna. Jako matka chce w odpowiedzi na pozew o uregulowanie kontaktu złożyć wniosek o ograniczenie władzy radzicielsmiej. Jakie są szanse żeby to się udało?

Szanowna Pani, by ocenić szanse, trzeba poznać więcej szczegółów. Zapraszam do kontaktu: tel. - 605502042; adres e-mail: pawel.rafalowicz@viewlegal.pl. Pozdrawiam serdecznie r. pr. Paweł Rafałowicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 maja 2022 16:42 Zmodyfikowano dnia: 4 maja 2022 16:42 Obejrzało: 59 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry. Zgodnie z art. 107 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania i utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Sąd pozostawia władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. W § 2 tegoż artykułu, czytamy, że w braku porozumienia, o którym mowa w § 1, sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia. Brak kontaktu z dzieckiem oraz silny konflikt pomiędzy rodzicami często stanowi przyczynę do ograniczenia władzy rodzicielskiej. Sąd powinien mieć bowiem na uwadze dobro dziecka. Wymaganie zgody obojgu rodziców, we wszystkich dziedzinach życi dziecka, w sytuacji silnego konfliktu, mogłoby prowadzić do paraliżu w decydowaniu o bieżących sprawach małoletniego. Należy jednak pamiętać, że przez ograniczenie władzy rodzicielskiej rozumie się decydowanie o istotnych sprawach dziecka, tj. dłuższe wyjazdy zagraniczne, leczenie czy edukację. Z przedstawionego przez Panią opisu, wynika, że ojciec dziecka złożył wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Wobec powyższego, nie należy tracić z pola widzenia, że ojciec dziecka może mieć ograniczoną władzę rodzicielską i ustalone kontakty. Są to dwie różne kwestie. W odpowiedzi na wniosek o ustalenie kontaktów, może Pani wnosić o oddalenie wniosku o ustalenie kontaktów. Z poważaniem, adwokat Anna Wróbel, wzadwokaci.pl. 534 399 406 .

Odpowiedź nr 2 z dnia 4 maja 2022 20:26 Zmodyfikowano dnia: 4 maja 2022 20:26 Obejrzało: 56 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.