Upadłość konsumencka a mieszkanie, którego udział został odrzucony w spadku.
Pytanie z dnia 15 grudnia 2025
Witam,
Byłem współwłaścicielem mieszkania ze swoim bratem. Po 3 miesiącach odrzuciłem spadek. Po 3 latach przeprowadziłem swoją upadłość konsumencką. Czy przy upadloscii powinienem poddać fakt z mieszkaniem i czy to mieszkanie jest bezpieczne? Nie miałem świadomości czy jej podać trzeba jeśli go nie mam. Pozdrawiam
Adwokat Anna Białkowska Adwokat
Kancelaria Adwokacka Adwokat Anna Białkowska
Suszki 29/2, 60-681 Poznań
Witam, Odrzucenie spadku po bracie nie oznacza, że sprawa mieszkania jest zamknięta. Pańska upadłość konsumencka wymagała ujawnienia wszystkich składników majątku, w tym potencjalnych roszczeń. Fakt, że Pan odrzucił spadek, niekoniecznie wyklucza, że wierzyciele w postępowaniu upadłościowym nie będą dochodzić praw do tego mieszkania w drodze np. powództwa o uznanie odrzucenia spadku za bezskuteczne. Należało poinformować syndyka o tym, że był Pan współwłaścicielem mieszkania i odrzucił Pan spadek po bracie. Bezpieczeństwo mieszkania zależy od wielu czynników. Jeżeli dobrze rozumiem, to odrzucił Pan spadek i zbył swoją część mieszkania trzy lata przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości. Zbycie majątku na rok przed dniem złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest bezskuteczne z mocy prawa. Zapraszam do kontaktu w celu szczegółowej analizy dokumentów i poprowadzenia sprawy.
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.



