Umowa pożyczki prywatnej zabezpieczona hipoteką.

Pytanie z dnia 22 marca 2021

Otóż w 2016 roku w akcie notarialnym zawarłem z osobą fizyczną umowę pożyczki, która była zabezpieczona hipoteką umowną na działce należącej do spółki z o.o., w której z kolei jedynym udziałowcem jest osoba fizyczna, której udzieliłem pożyczki.
Niestety, osoba fizyczna nie wywiązała się z warunków umowy pożyczki, więc postanowiłem przekazać sprawę do komornika, celem przeprowadzenia egzekucji z wcześniej wspomnianej działki. Okazało się jednak, że nie da się przeprowadzić egzekucji z tejże działki (mimo wpisu w księdze wieczystej o hipotece umownej), jako że stanowi ona majątek odrębnego podmiotu (sp. z o.o., a dłużnikiem właściwie jest osoba fizyczna).
Wiem natomiast, że inny wierzyciel (tym razem bezpośrednio tej spółki) przekazał sprawę do komornika, który zlicytował tę działkę. Niemniej, tamto roszczenie było niższe niż wartość działki, więc po jej zlicytowaniu i spłaceniu tamtego innego wierzyciela pozostały środki (wiem to po rozmowie z komornikiem prowadzącym tę sprawę), które teoretycznie wystarczyłyby na pokrycie mojego roszczenia. Komornik zajmujący się tamtą sprawą powiedział, że powinienem mu przedstawić klauzulę wykonalności ws. roszczenia wobec spółki, a ja dysponuję tylko klauzulą ws. roszczenia wobec osoby fizycznej (która była faktycznym pożyczkobiorcą).

Chciałbym spytać, czy istnieje jakaś możliwość wyjścia z tej sytuacji i zaspokojenia roszczenia z tej działki? Według mojej wiedzy, dłużnik czy należąca do niego spółka nie posiadają innego majątku.

Dzień dobry. 1. W polskim systemie prawnym spółka z o.o. nie odpowiada za długi jej wspólnika. W związku z tym nie będzie także zobowiązana do uregulowania zobowiązań wynikających z długów jej wspólnika. 2. Wierzyciel wspólnika spółki z o.o. może natomiast wystąpić z wnioskiem o egzekucję udziałów wspólnika w spółce (a to m.in. oznacza zajecie udziału wspólnika w majątku spółki). W ramach postępowania egzekucyjnego wierzyciel może także zażądać sprzedaży udziałów spółki. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 23 marca 2021 23:47 Zmodyfikowano dnia: 23 marca 2021 23:47 Obejrzało: 231 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.