Umowa dzierżawy gruntu.

Pytanie z dnia 29 grudnia 2020

W umowie dzierżawy gruntu pod żwirownię miałam zaznaczone, że jeżeli firma będzie się spóźnić z zapłatą 30 dni, lub gdy w terminie nie zwróci mi kosztów podatku od nieruchomości to mogę rozwiązać umowę że skutkiem natychmiastowym. Ta umowa została rozwiązana jednym pismem. Firma upiera się, że umowa obowiązuje. Kto ma racię.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć nie widząc umowy i nie znając argumentacji firmy/dzierżawcy. Jeśli jednak był zapis o jakim Pani wspomina w pytaniu i faktycznie dzierżawca zalegał z zapłatą czynszu 30 dni i nie zwrócił kosztów podatków od nieruchomosci, a rozwiązanie nie musiało być poprzedzone dodatkowym wezwaniem do zapłaty zaległości to mogła Pani rozwiązać umowę. Stanowisko dzierżawcy wynika zapewne z treści art. 703 k.c. jednakże przeważające jest stanowisko sądów i judykatury o możliwości modyfikacji w umowie dzierzawy zasad przewidzianych w tym przepisie.

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 grudnia 2020 13:02 Zmodyfikowano dnia: 29 grudnia 2020 13:02 Obejrzało: 22 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.