umowa developerska

Pytanie z dnia 18 stycznia 2019

Zwracamy się do Państwa z następującym problemem:
W dniu 25.05.2018 r. podpisaliśmy umowę deweloperską na zakup trzykondygnacyjnego lokalu mieszkalnego o powierzchni 84 m2 na osiedlu gdzie znajdowało się (wg oferty) "25 budynków jednorodzinnych dwulokalowych i jeden budynek jednorodzinny". W istocie jest to osiedle identycznych segmentów mieszkalnych, a w budynku jednorodzinnym (również w zabudowie szeregowej) znajduje się nasz lokal.
Zgodnie z umową, z końcem września dokonaliśmy wpłaty wyznaczonej kwoty (musieliśmy wziąć kredyt hipoteczny na 90% wartości nieruchomości), 8.10. odebraliśmy lokal i z początkiem grudnia, w oczekiwaniu na ostateczny akt notarialny (wg umowy termin upływa 31.05.2019), zaczęliśmy prace wykończeniowe.
19.grudnia zostaliśmy zaproszeni na spotkanie do dewelopera, na którym dowiedzieliśmy się, że "z powodu niedopatrzenia organów administracyjnych i dopuszczenia do sprzedaży lokalu stanowiącego budynek, co nie było prawidłowym, deweloper był zmuszony przekształcić ówczesny lokal numer 29 na dwa lokale o numerach 1 i 2 w budynku 22AD, (...) a taka zmiana w żadnym razie nie zmienia faktycznego przedmiotu umowy a jedynie pod względem administracyjnym nabywane są dwa lokale a nie jeden." Przedstawiono nam operat wydzielenia lokali mieszkalnych 1 i 2 w naszym budynku, oraz rzut zakupionego lokalu z nieistniejącą ścianą dzielącą go na dwie części, dodatkowym kotłem c.o. oraz nieco zmienionym rozkładem pomieszczeń - uczyniono zeń (na papierze) dwa odrębne lokale ze wspólnym przedsionkiem. Poinformowano nas, że dokumenty te są tylko formalnością i nie zmienia to stanu faktycznego. Sytuacja ta rodzi wiele naszych pytań i obaw z racji tego, że nie chcielibyśmy odstępować od umowy, kredyt został już zaciągnięty i kontynuujemy prace wykończeniowe, chcąc móc tam zamieszkać. Chcielibyśmy, aby pomogli nam Państwo rozwiać szereg wątpliwości związanych z zaistniałą sytuacją:
1) czy podpisując kolejną umowę będziemy zobowiązani do np. postawienia ścianki działowej, zainstalowanie dodatkowego kotła c.o. itp.?
2) jakie mogą być konsekwencje zakupu nieruchomości, której stan faktyczny jest niezgodny z rzutami widniejącymi w operacie / kolejnej umowie deweloperskiej (brak ściany działowej, drugiego kotła c.o., podpisanie wcześniej umowy z dostawcami mediów na jeden, a nie dwa lokale etc.)?
3) czy będąc właścicielami obydwu lokali w tym budynku będziemy mogli przekształcić je w jeden ( "wyburzenie" faktycznie nieistniejącej ściany działowej, scalenie ksiąg wieczystych w jedną...) i ewentualnie w jaki sposób to zalegalizować?
4) czy, decydując się na zakup, możemy domagać się od dewelopera rekompensaty (np. ze względu na obniżenie wartości nieruchomości- 2 księgi wieczyste, możliwe problemy z późniejszą sprzedażą- stan faktyczny niezgodny z planami)?
5) jak zabezpieczyć w takiej sytuacji swoje interesy- w umowie kredytowej figuruje jeden lokal, środki zostały wypłacone przez bank, natomiast finalnie możemy kupować ten sam lokal podzielony na dwa mniejsze- o ile w banku zapadnie pozytywna decyzja, będą wiązać się z tym dodatkowe koszty- powtórna wycena nieruchomości (teraz 2 lokali), aneks do umowy kredytowej, podwójne ubezpieczenie itp.?
6) czy w umowie rozwiązującej poprzednią powinna być zawarta informacja dotycząca przyczyny (wina dewelopera)?
7) w sytuacji gdybyśmy jednak musieli odstąpić od umowy, zwrotu jakich kosztów możemy domagać się od dewelopera- odsetki i koszty związane z zerwaniem umowy kredytowej/ koszt prac i materiałów wykończeniowych/ czas, stres, straty moralne?

Prosimy o wycenę porady z uwzględnieniem faktu, iż przy pozytywnej decyzji dotyczącej zakupu, będziemy potrzebować Państwa wsparcia przy analizie przesłanych przez dewelopera dokumentów oraz tworzeniu zapisów zabezpieczających nasze interesy.
Niezbędne Państwu dokumenty prześlemy ewentualnie po otrzymaniu wyceny.

Dzień dobry, należy zwrócić uwagę na niezgodność pomiędzy zawartą umową deweloperką a umową nabycia własności lokalu. Należy również zwrócić uwagę, że podpisując umowę z bankiem, przedłożyli do niej Państwo umowę deweloperską. Konieczne było by ustalenie z bankiem, jak uregulować te kwestie. Co do późniejszego połączenia lokali, to w pierwszej kolejności trzeba uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Przebudowę, a właściwie łączenie dwóch sąsiadujących ze sobą lokali, możemy rozpocząć po uzyskaniu pozwolenia na budowę i powiadomieniu powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Ostatnim etapem jest likwidacja dwóch odrębnych ksiąg wieczystych i założenie jednej wspólnej. W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu.

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 stycznia 2019 15:09 Zmodyfikowano dnia: 18 stycznia 2019 15:09 Obejrzało: 359 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.