Udziały członkowskie w BS,rezygnacja z członkostwa

Pytanie z dnia 07 stycznia

Dzień dobry. Chcę zakupić udziały w banku spółdzielczym jako osoba fizyczna. Jak wygląda ewentualna rezygnacja z członkostwa w takim banku? Czy bank musi ją przyjąć i wypłacić mi równowartość zakupionych udziałów?

Bank spółdzielczy jak każda inna spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem i w każdym czasie można zrezygnować z członkostwa. Odbywa się to poprzez złożenie oświadczenia na piśmie o wystąpieniu z banku za wypowiedzeniem. Termin oraz okres wypowiedzenia określa statut Banku. Bank nie ma podstaw aby nie przyjąć takiego wystąpienia. Co do zwrotu wkładów wniesionych do banku to podlegają one zwrotowi ale dopiero po zatwierdzeniu przez walne zgromadzenie sprawozdania finansowego banku za rok w którym ustało członkostwo. Jednakże statut banku może przewidywać, że zarząd banku spółdzielczego będzie uprawniony do wstrzymania albo ograniczenia zwrotu wpłat na udziały. Dlatego też przed złożeniem deklaracji członkowskiej, zadeklarowaniem ilości udziałów i ich wpłatą zalecam lekturę statutu banku spółdzielczego którego chce Pan/Pani zostać członkiem.

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 stycznia 2019 13:53:46 Zmodyfikowano dnia: 8 stycznia 2019 13:53:46 Obejrzało: 26 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.