ubezpieczenie auta

Pytanie z dnia 21 czerwca 2019

Ubezpiwcze pojazdu. Kupiłam samochód. W terminie nie przekraczającym 14 dni sprzedałam go kolejnej osobie. Nie powiadomiłam ubezpieczalni ani urzędu że względu na terminowość. Ubezpieczalni sprzedała dług do firmy raport. Ta firma nekala mnie mimo iż poinformowałam o tym że sprzedałam samochód. Sprawa trafiła do sądu i dostałam nakaz zapłaty. Czy mam szansę wygrać?

Witam, trudno ocenić sprawę bez analizy akt, natomiast analizę taką raczej nikt nie przeprowadzi bez wynagrodzenia. Proszę zastanowić się, czy była Pani informowana o przedłużeniu polisy, od pewnego okresu istnieje taki wymóg, może to jakoś pomoże. Pozdrawiam, Grzegorz Kantecki

Odpowiedź nr 1 z dnia 24 czerwca 2019 19:55 Zmodyfikowano dnia: 24 czerwca 2019 19:55 Obejrzało: 148 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Witam. Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o ubezpieczenia obowiązkowych, UFG i PBUK posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojazdu, jest obowiązany do przekazania posiadaczowi, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu, potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia na piśmie zakładu ubezpieczeń, w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności pojazdu, o fakcie przeniesienia prawa własności tego pojazdu i o danych posiadacza, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu. Jeżeli nie poinformowała Pani zakładu ubezpieczeń o zmianie właściciela, to ubezpieczyciel ma prawo dochodzić od Pani zapłaty zaległej składki, a to z uwagi na treść art. 32 ust. 4 zd. drugie w/w ustawy: "Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojazdu, ponosi solidarną odpowiedzialność z posiadaczem pojazdu, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu, za zapłatę składki należnej zakładowi ubezpieczeń za okres od dnia przeniesienia prawa własności do dnia powiadomienia przez niego zakładu ubezpieczeń o sprzedaży samochodu.

Odpowiedź nr 2 z dnia 26 czerwca 2019 11:22 Zmodyfikowano dnia: 26 czerwca 2019 11:22 Obejrzało: 142 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.