Termin w sprawie spadkowej.

Pytanie z dnia 18 października 2021

Jeśli roczny termin do wniesienia pozwu o stwierdzenie niegodności dziedziczenia upłynął w niedzielę, a ja wniosłem pozew następnego dnia w poniedziałek, bo nie było możliwości wniesienia go (wysłania) w niedzielę to roszczenie będzie nieprzedawnione?
Chodzi o to czy w prawie materialnym (kodeks cywilny) obowiązuje ta sama zasada co w prawie procesowym, że jeśli koniec terminu do wykonania czynności przypada w dniu ustawowo wolnym od pracy lub w sobotę to termin upływa w najbliższym dniu roboczym po tych dniach?

Nie obowiązuje ta sama zasada.

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 października 2021 17:12 Zmodyfikowano dnia: 18 października 2021 17:12 Obejrzało: 169 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, termin do złożenia pozwu w tej sprawie jest terminem zawitym. Jeśli upływał w niedzielę, a pozew został złożony w poniedziałek, termin będzie zachowany. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 2 z dnia 18 października 2021 17:12 Zmodyfikowano dnia: 18 października 2021 17:12 Obejrzało: 169 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Tak, do określenia końca terminów zawitych należy stosować art. 115 KC, z którego wynika, że w sytuacji, gdy koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa dnia następnego. Zgodnie m.in. z wyrokiem SA w Katowicach z 1 sierpnia 2007 r., (o sygn. akt V ACa 269/07) terminy określone w art. 929 KC są terminami zawitymi, umieszczonymi w nauce prawa w grupie terminów służących do ukształtowania prawa. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 3 z dnia 18 października 2021 19:17 Zmodyfikowano dnia: 18 października 2021 19:17 Obejrzało: 166 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.