termin na odrzucenie spadku

Pytanie z dnia 12 czerwca

Od jakiego momentu jest liczony czas na odrzucenie spadku po zmarłym ojcu biologicznym jeśli nigdy nie miałem z nim kontaktu? jak się zabezpieczyć przed spadkiem?

Witam, oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w ww. terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a zatem spadkobierca odpowiada jedynie do wysokości odziedziczonych aktywów. Z poważaniem, adwokat Agnieszka Łozińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 13 czerwca 2019 13:09:44 Zmodyfikowano dnia: 13 czerwca 2019 13:09:44 Obejrzało: 49 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, Zgodnie z art. 1015 § 1 kodeksu cywilnego, oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Jednak zgodnie z § 2 w/w artykułu w przypadku nie złożenia żadnego oświadczenia przez pana w wyznaczonym terminie, przyjęcie spadku nastąpi z dobrodziejstwem inwentarza, czyli odpowiedzialność za długi wynosić będzie tyle, ile wynoszą aktywa spadku zmarłego. Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź nr 2 z dnia 13 czerwca 2019 14:05:40 Zmodyfikowano dnia: 13 czerwca 2019 14:05:40 Obejrzało: 47 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.