sprawa spadkowa,dziedziczenie

Pytanie z dnia 07 czerwca 2019

Dzień dobry. Jakieś 2 tygodnie temu moja mama dostała pismo z PZU adresowane do mojego zmarłego 10 lat taty informujące że jako uposażony przez zmarłą 2 miesiące temu ciotkę (siostrę ojca) może wypłacić środki z rachunku OFE ciotki. Wykonałem telefon do PZU OFE i powiedziano mi że mama musi mieć następujące dokumenty żeby się w ogóle czegoś dowiedzieć: akt zgonu ojca, akt zgonu ciotki, akt małżeństwa ciotki (ciotka wyszła za mąż 8 lat temu) i postanowienie w sprawie dziedziczenia po ciotce przez mamę. Czy to w ogóle jest możliwe żeby mama po ciotce dziedziczyła? Mama ma sądowe postanowienie o dziedziczeniu po ojcu, czy to wystarczy? Z rodzeństwa żyje jeszcze najstarszy brat ciotki i ojca. Kto może się starać o te środki? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam Piotr

W tym przypadku zastosowanie znajdzie art. 132 ustawy o organizacji i funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych. Jeżeli Pana ciotka żyła dłużej niże Pana ojciec to w chwili jego śmierci wskazanie stało się bezskuteczne. W takim przypadku środki zgromadzone w OFE wchodzą w skład spadku. Konieczne jest więc przeprowadzenie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej z którego będzie wynikał krąg uprawnionych. W mojej opinii Pana mama nie będzie uprawniona do dziedziczenia po zmarłej jedna jest prawdopodobnym jest dziedziczenie m.in. przez Pana oraz brata Pana ojca.

Odpowiedź nr 1 z dnia 12 czerwca 2019 14:35 Zmodyfikowano dnia: 12 czerwca 2019 14:35 Obejrzało: 172 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.