sprawa spadkowa,dział spadku,

Pytanie z dnia 04 lipca 2019

Kwestia działu spadku. Sprawa domku letniskowego. Pytanie 1; jak sąd ocenia wypłacalność osoby, która miałaby.przejąć nieruchomość jako jedyny właściciel; czy na podstawie stanu posiadania na dzień działu spadku (siostra nie ma takich pieniedzy) czy na podstawie możliwości zarobkowych (siostra bardzo dobrze zarabia). Pytanie drugie; czy tylko budynek mieszkalny podlega fizycznemu podziałow,i czy domki letniskowe też?
Pytanie 3; jaką możliwość w pierwszej kolejności są weźmie pod uwagę? Czy weźmie pod uwagę moje zdanie w tej sprawie (Siostra nie chce polubownie podzielić spadku).

Podziałowi podlega nieruchomość, zaś budynek tylko wtedy, gdy da się fizycznie podzielić na odrębne mieszkania. Domki letniskowe mogą być trwale z gruntem związane lub nie. Jeśli nie są, to ich wartość nie musi wchodzić w skład wartości nieruchomości (kwestia porozumienia między stronami). Sąd co do zasady nie bada wypłacalności stron - chyba że obie chcą przejąć nieruchomość z obowiązkiem spłaty. Strona zainteresowana wskazuje wtedy swoje możliwości finansowe i podważa takież drugiej strony. Obowiązkiem sądu jest znaleźć rozwiązanie, które zakończy wszelkie konflikty, co oznacza, iż w razie braku zgody na fizyczny podział zarządzi sprzedaż przymusową (podział cywilny), na czym stracą obie strony. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 lipca 2019 00:26 Zmodyfikowano dnia: 5 lipca 2019 00:26

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.