sprawa o obniżenie alimentów

Pytanie z dnia 16 czerwca 2019

Mój narzeczony bedzie miał jutro cywilną sprawę, będzie chciał starać się o obniżenie zasadzonych przez jego byłą żonę alimentów na dzieci.
Jestem zgłoszona na świadka, tak jak i mój ojciec i matka od narzeczonego plus jego siostra.
Szczerze powiedziawszy chciałam sie dowiedzieć czy istnieje w jakiś sposób albo odmówić sama zeznań, lub gdyby mój ojciec lub narzeczony zgłosili w sadzie prośbę o nie przesłuchiwanie mnie? Niestety mój problem jest taki że przeżyłam jakis czas temu potworną traumę gdzie policja z moim ojcem po dluzszym czasie uwolniła mnie w ostatnim momencie. Oprawca porwał mnie i zamknął w swoim domu.dopuszczał się do roznych czynów,był to gwałt z długim okresem przetrzymywania w jego własnym domu, dochodziły do tego tortury psychiczne i fizyczne, katowanie,bicie do utraty przytomności, duszenie, zastraszanie z groźbą o zabicie, szantarzowanie itp. W tym miesiacu bedzie miał wyrok skazujacy go do więzienia.
Z tego względu mam niesamowity uraz i paniczny lęk na myśl o kolejnym pojawieniu się w sądzie, gdzie sad kojarzy mi się właśnie z tym miejsciem gdzie musiałam zeznawać szczegółowo bardzo nieprzyjemne rzeczy. Boję się że ledwo wejdę do w drzwiach zemdleję.
Bardzo proszę o szybką odpowiedź czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji

Co do zasady partner powołany na świadka ma obowiązek stawienia się w sądzie i złożenia zeznań. Nawet jeżeli zeznania te będą niekorzystne dla jego partnera. Zeznania takie będzie składał pod groźbą odpowiedzialności karnej. Obecnie, za złożenie fałszywych zeznań, można zarobić karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Niemniej jednak może Pani, z uwagi na stan psychiczny spowodowany opisanymi zdarzeniami, złożyć w Sądzie, w którym ma Pani stawić się jako świadek, wniosek o przesłuchanie Pani w miejscu zamieszkania. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenia lekarskie potwierdzając Pani ciężką sytuację psychiczną, jak również dokumenty, np. wyrok skazujący z postępowania karnego, w którym występowała Pani jako pokrzywdzona.

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 czerwca 2019 11:50 Zmodyfikowano dnia: 20 czerwca 2019 11:50 Obejrzało: 134 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.