Sporządzenie testamentu w obecności notariusza.

Pytanie z dnia 04 listopada 2020

Dzień dobry,
Chciałbym sporządzić testament w obecności Notariusza w którym córce /48lat/ zapiszę całość majątku - glównie mieszkanie.
Jestem wdowcem i mam przysposobione dziecko /60lat/, pasierba /65lat/ oraz wnuka /16lat/ który dziedziczyłby po mojej drugiej zmarłej córce. Proszę o informację czy zapisując np. po 5 000 złotych każdemu z potencjalnych spadkobierców tracą oni prawo do ubiegania się o zachowek?
Jednocześnie proszę o informację jakie zapisy winny się znaleść w testamencie aby skutecznie pozbyć się ryzyka wnioskowania o zachowek przez pozostałych, ewentualnych spadkobierców"?

Dzień dobry, zapisanie pozostałym spadkobiercom kwoty niższej, niż wartość ich potencjalnego zachowku, nie spowoduje pozbawienia ich prawa do zachowku. Istnieją jednak inne sposoby na uniknięcie obowiązku zapłaty zachowku. Nie sposób jednak wskazać najlepszego sposobu postępowania bez ustalenia dokładnego stanu faktycznego. Chętnie udzielę telefonicznej lub mailowej porady w tej sprawie. Zapraszam do kontaktu pod adresem: adwokat@kancelariaulewicz.pl celem ustalenia szczegółów realizacji zlecenia. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 listopada 2020 10:30 Zmodyfikowano dnia: 5 listopada 2020 10:30 Obejrzało: 267 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry zachowek liczony jest od wartości całego majątku. Wskazane kwoty na pewno zmniejszą jego wysokość. Całkowite wyeliminowanie zachowku jest możliwe poprzez skuteczne wydziedziczenie lub darowiznę z umową dożywocia. W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. r.pr.A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 2 z dnia 5 listopada 2020 11:00 Zmodyfikowano dnia: 5 listopada 2020 11:00 Obejrzało: 266 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.