Spadek po dziadku.

Pytanie z dnia 27 maja

Witam.Ciotka pracowała z rodzicami w gospodarstwie rolnym -obecnie 15 lat na emeryturze. Dziadek zmarł w 1986 a babcia 2019r. Teraz ubiega się o spadek po ojcu (moim dziadku).Opiera się na paragraf 3 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1964 r. w sprawie przenoszenia własności nieruchomości rolnych,znoszenia współwłasności takich nieruchomości oraz dziedziczenia gospodarstw rolnych. Ma świadectwo kwalifikacji rolnika wykwalifikowanego z 1978 r.Czy ciotce należy się teraz cały spadek po moim dziadku? Dziękuję.

Sz.Panie Dziedziczenie gospodarstw rolnych reguluje przepis art 1059 kodeksu cywilnego art. 1059 kc, spadkobiercy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku: stale pracują bezpośrednio przy produkcji rolnej albo mają przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej, albo są małoletni bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół, albo są trwale niezdolni do pracy. Jeżeli zatem tylko ciotka spełnia te warunki do dziedziczenia gospodarstwa rolnego to ona odziedziczy całość gospodarstwa. Proszę napisać czy dzieci dziadków jeszcze żyją i czy mają kwalifikacje do dziedziczenia gospodarstwa rolnego. z poważaniem : adw Janusz Sawicki

Odpowiedź nr 1 z dnia 27 maja 2021 15:57 Zmodyfikowano dnia: 27 maja 2021 15:57 Obejrzało: 20 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.