skarga na czynności komornika,upadłość,powództwo przeciwegzekucyjne

Pytanie z dnia 27 grudnia 2018

Opis sprawy:wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony do sądu jesienią 2012 roku,
w marcu 2013 roku ogłoszono upadłość likwidacyjną przedsiębiorcy – osoby fizycznej.
Po 2 latach znalazłam pracę i w październiku 2015 r. komornik zajmuje mi pensję na podstawie BTE z dnia 8.10.2013 z klauzulą wykonalności z dnia 25.11.2013 r.
Pełnomocnik przydzielony przez (nie wiem , jak to się nazywa) Radę Adwokatów, który przejął wszystkie sprawy zmarłego adwokata, który prowadził sprawę upadłości, wysłał 16.11.2015 r. wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego w zw. z upadłością.
Komornik z końcem grudnia 2015 r. oddala ww. wniosek i nadal prowadzi egzekucję. Twierdzi, że otrzymał postanowienie z SR o zakończeniu postępowania upadłościowego i z niego wynika, że on egzekucję wszczął po wydaniu tego postanowienia (nawet wskazał, że się uprawomocniło miesiąc później od daty, jaką wskazał).
W kwietniu 2016 r. pracodawca przestał dokonywać potrąceń komorniczych.
Niestety pracodawca nie udzielił mi informacji na ten temat, a i z nowym pełnomocnikiem kontakt był praktycznie żaden.

We wrześniu 2016 r. pracodawca znowu zaczął potrącenia dla komornika. Jak się okazało, pracodawca otrzymał zajęcie od tego samego komornika z ta samą sygnaturą i tytułem wykonawczym tylko na mniejsze kwoty, a co ciekawe na tym zajęciu było pouczenie o możliwości zażalenia postanowienia o nadaniu tytułowi klauzuli wykonalności.
Ja oczywiście nic nie dostałam, bo komornik posługuje się adresem, który już dla mnie nie istnieje od 2013 r.
Ponieważ nadal z nowym pełnomocnikiem był marny kontakt, złożyłam sama zażalenie na klauzulę. Załączyłam kopię postanowienia o upadłości i kopię postanowienia SO o wstrzymaniu skuteczności postanowienia SR z zakończeniem postępowania upadłościowego do czasu zakończenia postępowania sądowego, o którym powiadomił mnie pełnomocnik-następca.
Niestety SR odrzucił moją skargę prawomocnym postanowieniem, od którego nie ma zażalenia. Stwierdził, że komornik prawidłowo doręczył zawiadomienie egzekucji i zrobił to skutecznie w październiku 2015 roku (na ten niestniejący adres), stąd termin na taką skargę minął w październiku 2015 r.
Również do komornika z wnioskiem o zawieszenie egzekucji wysłałam kopię postanowienia SO o wstrzymaniu skuteczności postanowienia SR z zakończeniem postępowania upadłościowego do czasu zakończenia postępowania sądowego.
Ten kontynuując egzekucję zażądał ww. postanowienia w oryginale z klauzulą prawomocności. Trochę to trwało, kiedy udało się złapać kontakt z przydzielonym pełnomocnikiem, który miał wszystkie dokumenty zmarłego adwokata i do którego docierała dalsza korespondencja. Poświadczoną przez niego kopię dokumentu wysłałam do komornika, który do dzisiejszego dnia mi nie odpowiedział.

W grudniu 2016 r. przeliczyłam wszystkie dokonane przez pracodawcę potrącenia i zliczyłam wszystkie kwoty, jakie były na pierwotnym (w 2015 r.) zajęciu dla pracodawcy. Na moje pytanie, kiedy pracodawca zakończy potrącenia, otrzymałam odpowiedź, że będą potracać do momentu, aż komornik do nich napisze. Zażądałam od pracodawcy natychmiastowego zaprzestania dokonywania potrąceń ponad sumy wynikające z zajęcia.
Pracodawca poinformował mnie w styczniu 2017 r., że otrzymał od komornika „zajęcie wynagrodzenia … -aktualizacja” , w którym komornik informuje, że przekazane środki znajdujące się w depozycie pozwalają na zaspokojenie całości zadłużenia i już nie należy przekazywać dalszych środków.

Zaraz minie 2 lata, a ja nie mam ani pieniędzy, które nieprawidłowo pobrał komornik, ani żadnych informacji na ten temat. Pełnomocnik-następca w tzw. „przelocie” poinformował mnie, że jak mam pełnomocnika, to komornik będzie się z nim kontaktował, ale on też nie ma żadnych nowych informacji. Wypowiedziałam mu pełnomocnictwo, ale i tak do dzisiaj nie oddał mi dokumentacji, którą przejął po zmarłym adwokacie oraz tych następnych, które otrzymywał po przejęciu spraw zmarłego.
Nie wiem, co robić? Czy złożyć:
1) Skargę na komornika, który nieprawnie wszczął egzekucję
2) Powództwo przeciwegzekucyjne przeciwko wierzycielowi, który bezwzględnie powinien zgłosić się do masy upadłości,
3) Odszkodowanie od prawnika-następcy, który nic nie zrobił, żeby mi pomóc

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.